امروز: شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۴

هامون، اوشیدا، نوهان و ماهکان؛ عروسک‌های سرزمین پهلوانان که دل شاهزادگان عرب را بدست آوردند.

کد خبر: ۹۷۹۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷

به گزارش آساره خبر؛ برگزاری نمایشگاه گردشگری فرصت خوبی برای شناخت برخی هنرمندان گمنامی بود که با هنر و ابتکارات، کارهای بزرگی انجام داده بودند و نمایش این ابتکارات نیز بازدیدکنندگان را نیز به محصولات‌شان علاقه مند کرده بود.

«هارونیه» بنایی افسانه‌ایی که نَم گرفت + تصاویر

«مونالیزا» به ایران لبخند می‌زند؟

در بین انواع دکورهای با المانهای رنگی و سوغاتی استانهای، 4 عروسک در غرفه استان سیستان و بلوچستان، هر رهگذری را به خود جلب می‌کند، عروسک‌های با لباس‌های محلی دخترانه و پسرانه که سازنده آن؛ نام هر عروسک را نیز به یک اسطوره و میراثی اختصاص داده است.

«مریم قربانی» بانوی مشهدی که با دخترش در نمایشگاه حضور دارد و  چند سالی است در سرزمین پهلوانان سُکنی گزیده است، درباره ساخت این عروسک‌ها که دائماً نیز آنها را بچه‌های خود خطاب می‌کند، به تسنیم توضیح می‌دهد: هر کدام از این پسرها و دخترهای بنده به نامی شناخته می‌شوند و اسامی آنها هامون، اوشیدا، نوهان و ماهکان است.

خجالت‌های گردشگری از "سرویس بهداشتی" تا "تابوهای قدیمی"

چرا به «تهران» فحش می‌دهیم؟!

این بانوی هنرمند ادامه می‌دهد: هر کدام از این عروسک‌های بومی و محلی، نماد فرهنگ، قومیت و عامل معرفی بیشتر سیستان و بلوچستان خواهند بود، بطوریکه در یکی از بازدیدهای که شاهزاده ای از عمان از این عروسک ها داشت، هر 4 عروسک را خریداری کرد.

 

تسنیم

انتهای پیام/د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین