امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۳
یک پزشک فوق متخصص زنان و زایمان اعلام کرد:

در حال حاضر ۲۰ درصد زنان باردار در معرض ابتلا به دیابت بارداری و افزایش قند خون هستند و دلیل عمده آن بالا رفتن سن ازدواج در میان بانوان است؛بنابراین لازم است تا ارزیابی های لازم برای مادران بارداری که به دیابت بارداری مبتلا شده اند شامل کنترل بهتر قندخون و نیز عوارض چشمی و کلیوی و فشارخون باید انجام شود تا آنان دچار عوارض و مشکلات دیابت بارداری نشوند

کد خبر: ۹۷۹۳
تاریخ انتشار: یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۲

به گزارش آساره خبر؛ فوق تخصص زنان و زایمان  گفته است که دیابت بارداری؛ یکی از انواع دیابت است که افزایش قندخون برای اولین بار در دوران بارداری رخ می دهد. علت دقیق دیابت بارداری مشخص نیست اما وجود برخی علائم در تشخیص زودرس این بیماری مؤثر است.

 

 

با توجه به عوارضی که دیابت برای جنین و مادر باردار می‌تواند داشته باشد، پیشگیری و کنترل دیابت در دوران بارداری ضروری است. افسانه محمدزاده افزود: ارزیابی های لازم برای مادران بارداری که به دیابت بارداری مبتلا شده اند شامل کنترل بهتر قندخون و نیز عوارض چشمی و کلیوی و فشارخون باید انجام شود تا آنان دچار عوارض و مشکلات دیابت بارداری نشوند.

 

دیابت بارداری شامل دو نوع، آشکار و مخفی است، در نوع دیابت مخفی میزان قند ناشتا طبیعی است اما قندخون بعد از خوردن گلوکز مختل می شود و نیاز است این افراد به متخصص غدد مراجعه کنند.

 ممکن است زنان قبل از بارداری دچار دیابت نباشند و در بارداری مبتلا به آن شوند اما عده ای دیگر، قبل از بارداری به این بیماری دچار هستند که این افراد قبل از بارداری باید با پزشک معالج خود مشاوره کنند.

 دیابت بارداری مانند نوع های دیگر این بیماری، می تواند عوارضی همچون عوارض چشمی و قلبی و عروقی برای مادران باردار داشته باشد که به محض مشاهده علائم باید به پزشک مراجعه کنند.

 کنترل دیابت در دوران بارداری، نیازمند کار تیمی پزشکی است ،متخصص زنان به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد و باید متخصصان غدد و داخلی در این زمینه کمک کنند؛اگر دیابت در دوران بارداری کنترل نشود، می تواند به جنین به ویژه مغز جنین آسیب برساند

 ، رشد زیاد جنین از دیگر عوارض دیابت بارداری است، دیابت سبب رشد زیاد جنین می شود که به آن جنین ماکروزوم گفته می شود. عوارض فشارخون بالای مادران باردار عکس این موضوع است و رشد جنین در اثر فشارخون مادران، کاهش می یابد.

 

میانگین وزن طبیعی نوزادان بین 2 هزار و 900 تا سه هزار و 200 گرم است و اگر وزن نوزاد بیش از چهار کیلوگرم باشد، ماکروزوم یا جنین بزرگ به حساب می آید و اگر جنین ماکروزومی وزنش بیشتر از چهار هزار و 500 گرم باشد، در معرض خطر بیشتری قرار دارد.

 حدود پنج درصد کل نوزادان، ماکروزوم هستند و در مادران دیابتی احتمال ماکروزوم بودن جنین بیشتر است، هر چه وزن جنین بیشتر باشد احتمال وجود اشکالات در سوخت و ساز قند مادر که ممکن است مخفی باشد بیشتر می باشد.

  رسیدن قند فراوان به جنین علاوه بر تاثیر نامطلوب بر جنین می تواند زایمان طبیعی را سخت و طولانی کند؛ این زایمان سخت هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است، اغلب متخصصان زنان ترجیح می دهند که جنین ماکروزوم را به روش سزارین به دنیا آورند.

 در حال حاضر 20 درصد زنان باردار در معرض ابتلا به دیابت بارداری و افزایش قند خون هستند و دلیل عمده آن  بالا رفتن سن ازدواج در میان بانوان است.

خبرگزاری علم  وفن اوری 

 انتهای پیام/د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین