امروز: یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۲
کارشناس دیابت و عضو انجمن دیابت مشهد مطرح شد:

عضو انجمن دیابت مشهد اقدامات لازم در ٣ماهه ى اول باردارى فرد ديابتى پرداخت و اظهارداشت: بانوان دیابتی طی سه ماه اول بارداری ، لازم است قندخون خود را بطور مکرر اندازه گیری کنند. بنابراین6 بار در روز و یا حتی بیشتر باید قندخون خود را تست و نتایج آن را در دفترچه روزانه بارداران دیابتی ثبت کنند.

کد خبر: ۹۷۵۰
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸

به گزارش آساره خبر؛ فاطمه سادات طباطبایی، عضو انجمن دیابت مشهد، با اشاره به اینکه  با اشاره به اینکه خانم های دیابتی مانند ساير بانوان مى توانند باردار شوند و نتیجه بارداری مشابه به افراد غیردیابتی داشته باشند، افزود: نکته خیلی مهم برای بارداری زنان دیبابتی، کنترل مناسب قند خون از طرف فرد دیابتی قبل از اقدام براى بارداری و توجه لازم به برخی از اقدامات مانند کنترل فشار خون و رشد جنین است.

 

وی در ادامه به بیان قدامات لازم در ٣ماهه ى اول باردارى فرد ديابتى پرداخت و اظهارداشت: بانوان دیابتی طی سه ماه اول بارداری ، لازم است قندخون خود را بطور مکرر اندازه گیری کنند. بنابراین6 بار در روز و یا حتی بیشتر باید قندخون خود را تست و نتایج آن را در دفترچه روزانه بارداران دیابتی ثبت نمایید.

 

این کارشناس دیابت در خصوص مقادیر مناسب قندخون طی این دوره افزود:

 قند خون ناشتا و قبل از هر وعده اصلی غذا باید بین60 تا 92 میلی گرم درصد باشد

 قند خون 1 ساعت بعد از غذا باید كمتر از 140ميلى گرم درصد باشد

 قندخون 2 ساعت بعد از غذا باید کمتر از 120 میلی گرم درصد

 

طباطبابی مراجعه به موقع به پزشک را از مهم ترین اقدامات بانوان باردار دیابتی در سه ماهه اول بارداری برشمرد  و گفت: حتماً هر 4 هفته يك بار( و در صورت لزوم زودتر) به پزشك ديابت خود و متخصص زنان مراجعه نمايند.

 

وی مراجعه به متخصص چشم را از دیگر اقدامات بانوان باردار دیابتی دانست و افزود: لازم است در آغاز بارداري و سپس هر سه ماه يكبار ته چشم شما توسط چشم پزشك معاينه شود. به طوری که طی دوران بارداری باید سه بار به چشم پزشک مراجعه شود.

 

این کارشناس دیابت از كنترل فشار خون به عنوان مهم ترین اقدام بانوان باردار دیابتی در سه ماهه دوم بارداری نام برد و اظهار داشت: تقريباً از هفته بيستم باردارى به بعد، احتمال افزايش فشار خون وجود دارد به همين دليل لازم است در هر ويزيت توسط پزشك، فشار خون كنترل شود.

 

طباطبایی ميزان مناسب فشار خون را تا هفته بیستم بارداری،کمتر از 140/90 و در هفته ى بيستم به بعد  کمتر از 100/ 160  دانست .

 

وی با اشاره به اهمیت کنترل رشد جنین در دروان بارداری، گفت: از هفته 19 تا 22 متخصص زنان بايد درخواست  سونوگرافي دهد تا وضعيت جنين (سير رشد اعضاي بدن جنين) بررسي شود. ازهفته 22 ، هر سه تا چهار هفته لازم است سونوگرافی درخواست شود.

 

این کارشناس دیابت اقدامات لازم در ٣ماهه ى سوم باردارى فرد ديابتى را شامل پيگيرى رشد جنين، كنترل ضربان قلب جنين، كنترل مداوم قندخون و آمادگى براى زايمان برشمرد.

 

طباطبایی در خصوص ، پیگیری رشد جنین گفت: با انجام سونوگرافی هر سه تا چهار هفته متوجه چگونگی رشد جنین می شویم و درصورت بروز مشکل ، ممکن است زایمان زودرس تجویز شود.

 اما از هفته 32 به بعد نيز حتما بايد به طور منظم ضربان قلب جنين كنترل شود. دفعات آن را متخصص زنان تعيين مي كند.

 

وی با بیان اینکه طی دوران بارداری ، هنگام زايمان و بعد از آن باید به دفعات قندخون کنترل شود تا متناسب با میزان قندخون و ساير مواردى كه بايد مد نظر باشد ، انسولین مورد نیاز تعیین و تزریق شود، گفت: ازهفته سی وششم به بعد بایدآمادگی لازم برای زایمان به وجود آید.

 طنین یاس

انتهای پیام/د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین