امروز: شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸
به بهانه هفته بدون دخانیات؛

کاهش سن مصرف قلیان بسیار نگران کننده است، جوانان و نوجوانانی که برای فرار از بیکاری و به دلیل نبود تفریحات به قلیان کشیدن در کنار دوستان مشغول می شوند و مسئولین تا کنون برای اوقات فراغت اقدامی چشمگیر انجام نداده اند.

کد خبر: ۹۵۰۴
تاریخ انتشار: دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸

به گزارش آساره خبر؛ در زمان های نه چندان دور قلیان به ندرت دیده می شد، آن هم در دست برخی از بزرگترها، اما امروزه کمتر کسی است که حتی برای یک بار طعم مضر قلیان را با انواع طعم های مختلف نچشیده باشد.

آمار بالای بیکاری جوانان و نبود تفریحات سالم سبب شده تا این جوانان برای رها شدن از بیکاری قلیان ها را در دست گرفته و دود آنها را با نفس های عمیق خود به هوا انتقال دهند، پُک هایی که آینده و سلامتی زندگی جوانان را دود می کند.

می بینیم که بسیاری از جوانان در مراکز تفریحی و پارکها دور هم جمع شده و قلیان را دست به دست می چرخانند و این گونه اوقات فراغت خود را می گذرانند.

نتیجه تصویری برای قلیان و جوانان

نه تنها قلیان ها از سوی سفره خانه ها و مراکز عرضه قلیان به دست مشتری می رسد بلکه متاسفانه گاهی دیده می شود خود خانواده ها قلیان را در مراکز تفریحی استفاده می کنند و نوجوانان و جوانان هم در کنار خانواده پُکی به این قلیان می زنند.

 

برخی معتقد هستند که مصرف قلیان به سبب آب موجود در قلیان خطری ندارد اما بارها و بارها پزشکان و متخصصان اعلام کرده اند که خطر استفاده از قلیان چند برابر سیگار است.

 

متاسفانه باید گفت استفاده از قلیان دروازه ورود به استفاده از سیگار و مواد مخدر است و آرام آرام جوانان و نوجوانان به سمت این بلای خانمان سوز می روند اما با توجه به آمار بالای مصرف قلیان و عرضه کنندگان قلیان باید پرسید مسئولان برای کاهش استفاده از قلیان خصوصا در سنین اندک چه اقدامی کرده اند.

نتیجه تصویری برای قلیان و جوانان

باید گفت که استفاده از قلیان تنها مختص پسران نیست و امروزه بسیاری از دختران جوان در پارکها و با ژست های مختلف قلیان می کشند و استفاده از قلیان در بین دختران و پسران جوان خصوصا در مراکز تفریحی و کافی شاپ ها به وفور دیده می شود.

 

همه این موارد در حالیست که برخی از نهادها و دستگاه های مربوطه به جای این که به فکر تفریحات سالم برای نوجوانان باشند و آنها را خطرات و مضرات این ماده سمی آگاه کنند، مدام در اتاق خود نشسته و کنفرانس، میزگرد و جلسه های پوچ و بدون خروجی را برگزار می کنند.

 

کم شدن سن مصرف قلیان بسیار نگران کننده و زنگ خطری است که هیچگاه دستگاه های مربوطه و متولی، آنها را نمی شوند، دانش آموزانی که در سنین 13 سالگی قلیان مصرف می کنند، هشداری است که باید برای جلوگیری از آن برنامه و اقدامی صورت گیرد که متاسفانه مسئولان مربوطه توجهی به این مشکلات ندارند.

 

 این روزها با گشتی در پارکها و تفرجگاه ها خصوصا شب هنگام شاهد حضور نوجوانان و جوانانی هستیم که دسته جمعی قلیان می کشند و عمر و زندگی جوانانی خود را دود می کنند.

نتیجه تصویری برای قلیان و جوانان

در ادامه "فریدون گودرزی" رئیس مرکز بهداشت بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: سال گذشته 622 عدد قلیان در بروجرد جمع آوری شد و همه این قلیان ها در روز هوای پاک امحا شدند.

 وی اضافه کرد: همچنین در سال 95 تعداد 26 مکان عرضه قلیان پلمپ و تعطیل شد که موارد گشت و بازرسی با همکاری نیرو انتظامی، شهرداری و بهداشت انجام شده است.

 به گفته وی از ابتدای سال جاری تا کنون 75 عدد قلیان جمع آوری شده و پنج سفره خانه نیز پلمپ شده است که این آمار نشان دهنده افزایش مصرف قلیان خصوصا در بین نوجوانان و جوانان است.

 گودرزی اظهار داشت: در تنباکوی قلیان ها از اسانس ها و مواد خطرناکی استفاده می شود که حدود 100 ماده سمی در این قلیان وجود دارد و انواع بیماریهای مختلف را ممکن است برای فرد مصرف کننده ایجاد کند.

 وی بیان کرد: مضرات مصرف قلیان چند برابر سیگار است و زمینه ساز اعتیاد برای نوجوانان و جوانان بوده که نیاز است جوانان برای پُر کردن اوقات فراغت از ورزش و برنامه های فرهنگی استفاده کنند.

 بازتاب بروجرد

انتهای پیام/

لینک کوتاه:goo.gl/MtQSp7

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین