امروز: یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۶

صندوق بین المللی پول دولت یازدهم را پرخرج ترین دولت ایران معرفی کرد و از افزایش ۲ برابری ریخت و پاش هزینه ای در این دولت نسبت به دولت قبل خبر داد.

کد خبر: ۹۴۶۲
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۷

به گزارش آساره خبر؛ به نقل از سفیر افلاک؛ روحانی رئیس دولت یازدهم در وعده های انتخاباتی خود در خرداد 92 با اشاره به هزینه های دولت احمدی نژاد افزود: کاهش خرج دولت و جلوگیری از بزرگ شدن آن و رونق اقتصادی از جمله اقداماتی است که می‌توان با انجام آن‌ها تورم را مهار کرد.

 

روحانی: در اقتصاد مقاومتی باید به دنبال تولید داخل و رشد اقتصادی برویم و خرج‌های بی جای دولت را کم کرده و به جای شعار برنامه‌ریزی و کار کنیم، مداوم واردات زیاد نشود و تولیدات آخر ما افزوده شود و با استقامت اهداف اقتصادی از جمله چشم‌انداز را دنبال کنیم(وعده انتخاباتی، خرداد ۱۳۹۲)

 

روحانی: دولت در سال‌های گذشته اموالی را که جزو ثروت ملی بود، می‌فروخت و برای بودجه‌های جاری خرج می‌کرد. در سال 91، 151 هزار و 396 میلیارد از سهام برای مخارج روزمره دولت بر بودجه جاری هزینه شد. دولت از سرمایه‌های ملی برای هزینه‌های جاری صرف می‌کند و حجم دولت نیز مرتباً افزایش پیدا می‌کند(وعده انتخاباتی، خرداد ۱۳۹۲)

 

بر اساس آمار به دست آمده از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی: رکود تاریخی واردات بنزین در سال 1395 شکسته شد و روزانه 34 میلیون لیتر بنزین به کشور وارد می شود.

 

"آصفری" دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس: متاسفانه امروز به دلیل خام فروشی که در کشورمان وجود دارد، از منابع اولیه موجود در کشور نمی توانیم به نحو احسن استفاده کنیم و این منابع را با قیمت ارزان به کشورهای دیگر می فروشیم؛ درآمد و نقدینگی زیادی برای کشور ندارد، بلکه بیشتر سود و اشتغال زایی آن برای کشورهای دیگر است.

 

توقف و کندشدن کار ۱۰ پالایشگاه تولید بنزینِ ایرانی در دولت روحانی، واردات روزانه بنزین ۱۶ میلیون لیتر شد.

 

توکلی نماینده ادوار مردم تهران در مجلس: می خواهند میدان آزادگان را که  سومین میدان دنیاست و به مثابه گوشت لخم وزارت نفت محسوب می شود به توتالی بدهند که در سابقه اش ۶۰  میلیون دلار رشوه داده است. در حالیکه ما  ۱۱ شرکت ایرانی قدرتمند در این خصوص داریم، اصرار دارند و امروز با کمال پر رویی گفته اند که ما این شرکت ها را در مناقصه راه نمی دهیم و فقط می خواهند ۴ شرکت خارجی را در مناقصه شرکت دهند.

 

درصد رشد سالانه ی صادرات غیر نفتی در دهه ی اخیر: در سال 1385 بیش از 50%، در سال 1388 در حدود 10%، سال 1390 حدود 30 درصد، سال 1391، در اثر تشدید تحریم ها حدودا منفی 5% و در سال اجرای برجام و لغو تحریم ها حدود منفی 20 درصد است!

 

محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران: ما 2 میلیون و 440 هزار بشکه در روز صادرات داریم.

 

بر اساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، هزینه های جاری دولت در سال 1396، 236 هزار میلیاردی خواهد بود. یعنی دولت کشور را با بودجه 104 هزار میلیارد از دولت قبل تحویل گرفت و در کمتر از 4 سال 2.5 برابر به آن اضافه کرد.

 

رئیس جمهور بودجه را به مجلس برد. مخارج دولت ۳۰۲ برابر شد. دولت یازدهم کشور را با ۱۰۴ هزار میلیارد تومان بودجه جاری از دولت قبل تحویل گرفت. در سال۹۳ این رقم به ۱۴۸ هزار میلیارد تومان و در سال۹۴ به ۱۷۸ هزار میلیارد تومان رساند. یعنی چیزی حدود دوبرابر بودجه جاری دولت قبل هزینه شده! حالا حسن روحانی و یارانش قصد دارند بودجه سال۹۶رابا ۳۲۰ هزارمیلیارد تومان ببندند. این بودجه های جاری کشور در دولت روحانی ۳.۲ برابر بیشتر از دولت قبل شده و در اصل دولت تدبیر و امید رکورد ریخت و پاش در تاریخ اقتصاد ایران را شکسته است!

 

هزینه‌جاری دولت ۵.۵ برابر بودجه عمرانی. لايحه بودجه سال آينده كل كشور به عنوان آخرين سند دخل و خرج سالانه دولت يازدهم در شرايطي تقدیم مجلس شد که قرار است ۳۲۰ هزار میلیارد تومان از منابع کشور یعنی حدود ۵.۵ برابر بودجه عمرانی کشور، صرف امور جاری شود.

 

جلالی، منتخب لیست امید در مجلس شورای اسلامی: بودجه عمومی افزایش یافته ولیکن هزینه ها در بخشهای جاری ناشی از فربه شدن دولت شده است.

 

کابینه ی روحانی پر خرج ترین دولت بعد از انقلاب شد. روحانی 2 برابر احمدی نژاد خرج کرده است. کابینه حسن روحانی که با رساندن رقم نقدینگی به هزار هزار میلیارد تومان، اشتغال خالص صفر، برداشت 6 هزار میلیارد تومان از خزانه ی بانک مرکزی و برداشت 17میلیارد دلاری از صندوق توسعه ی ملی، نشان داد که علاقه ی خاصی به ثبت رکورد های جدید و اعداد و ارقام خاص در اقتصاد کشور دارد، درسال 1394، با عبور دادن هزینه های جاری دولت به بیش از 200 هزار میلیارد تومان یک رکود بی سابقه را از خود برجای گذاشت. لطف الله فروزنده، قائم مقام سابق مرکز پژوهش های مجلس اظهار کرد: دولت یازهم با افزایش زیخت و پاش، تشریفات و افزایش حقوق مدیران خود، هزینه های جاری را افزایش داده است. متاسفانه و با وجود این شرایط دولت روحانی اکثر پروژه های عمرانی کشور را خوابانده و ادعا می کند در پرداخت حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت با مشکل رو به روست.

 

هزینه های جاری دولت در سال 1393 با رشد 20 درصدی به نسبت سال 1392 رکورد 143 هزار میلیاردی را ثبت کرده است. طبق گزارش بانک مرکزی میانگین ماهانه مخارج جاری دولت یازدهم به ۱۱ هزار و ۹55 میلیارد تومان می‌رسد که بیش از 130 درصد نسبت به میانگین دولت‌های نهم و دهم رشد نشان می‌دهد.

 

انتهای پیام/د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین