امروز: یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۱

با وجود اینکه بیش از یک سال است که موضوع ایجاد بازارچه دائمی صنایع‌دستی لرستان در دستور کار قرار گرفته، اما مسئولان به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند و شاهد بلاتکلیفی این موضوع هستیم.

کد خبر: ۹۳۶۷
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۵

به گزارش آساره خبر؛ استان لرستان دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف به خصوص گردشگری  و صنایع‌دستی است.

 

به نحوی که  بر اساس آمارها تاکنون 100 رشته صنایع‌دستی در لرستان مشغول به فعالیت بوده که از این تعداد بیش از 49 رشته آن‌ها بومی و مختص استان هستند.

    از سوی دیگر تعداد زیادی از هنرمندان صنایع‌دستی لرستان در این حوزه مشغول به فعالیت بوده و با وجود تمامی سختی‌ها و چالش‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 

با این وجود بسیاری از فعالان حوزه صنایع‌دستی بر این عقیده‌اند که در زمینه زیرساخت‌ها استان لرستان با کمبودهای زیادی مواجه است.

 

به عنوان نمونه باید اکنون یکی از چالش‌های اساسی حوزه صنایع‌دستی را بازاریابی و فروش دانست و در این حوزه با ضعف ساختاری مواجه هستیم.

 

 به همین دلیل باید بتوان با ایجاد نمایشگاه‌های دائمی و بازارچه‌های صنایع‌دستی زمینه را برای رونق این حوزه مهیا کرد.

 

 در استان لرستان نیز دقیقاً چنین موضوعی وجود دارد، به همین دلیل در اوایل سال گذشته بود که شاهد افتتاح نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع‌دستی لرستان در محل باغ گلستان خرم‌آباد بودیم.

 

در همان روزها قرار بر این بود تا این بازارچه به صورت دائمی در غرفه‌های تعیین شده که برای احداث آن‌ها نیز هزینه زیادی شده بود، شرایط را برای استقرار فعالان صنایع‌دستی مهیا کند.

 

 

با این وجود پس از پایان تعطیلات نوروز 95 شاهد تعطیلی بازارچه دائمی صنایع‌دستی بودیم و مسئولان توسعه این نمایشگاه را دلیل اصلی انجام این اقدام اعلام کردند.

 

پس از ماه‌ها تأخیر بازهم مسئولان از افتتاح و برقراری بازارچه دائمی صنایع‌دستی لرستان در اواسط سال گذشته خبر دادند و متأسفانه بازهم این مهم محقق نشد.

 

سال 95 با بدقولی‌های متعدد مسئولان برای دائمی کردن بازارچه صنایع‌دستی لرستان به پایان رسید تا برای بار دیگر فعالان صنایع‌دستی و هنرمندان این حوزه چشم‌انتظار وعده‌های مسئولان بمانند.

 

به هر حال در ایام نوروز امسال نمایشگاه سوغات و صنایع‌دستی در این محل افتتاح شد، با این وجود متأسفانه پس از پایان تعطیلات نوروز شاهد تعطیلی دوباره نمایشگاه هستیم و موضوع دائمی بودن آن همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 

 باید از مسئولان میراث فرهنگی لرستان پرسید چه دلیلی دارد که موضوع دائمی شدن بازارچه دائمی صنایع‌دستی لرستان بیش از یک سال به تأخیر بیفتد؟

 

آیا در سایر استان‌ها نیز شاهد وضعیت کنونی بی‌توجهی به حوزه صنایع‌دستی هستیم؟

 

 

استاندار لرستان و سایر مسئولان ارشد استان بارها و بارها از تلاش برای تبدیل لرستان به مقصد گردشگری سخن به میان می‌آورند، با این وجود  اقدامات صورت گرفته به هیچ عنوان در مسیر تبدیل لرستان به مقصد گردشگری نیست.

 

چرا که مطمئناً برای تبدیل شدن به‌ مقصد گردشگری باید تمام زیرساخت‌های مورد نیاز صنعت توریسم در لرستان مهیا شود که وجود بازارچه دائمی صنایع‌دستی باید در اولویت‌ها قرار گیرد که متأسفانه تاکنون با وجود پیگیری‌های استاندار لرستان میراث فرهنگی شرایط را برای برقراری دائم بازارچه دائم صنایع‌دستی مهیا نکرده است.

 

اکنون گردشگران زیادی حتی پس از پایان تعطیلات نوروزی به خرم‌آباد سفر می‌کنند، اما مکانی برای عرضه تولیدات صنایع‌دستی لرستان وجود ندارد و این موضوع را باید مصداق بارز فرصت سوزی دانست.

 

در استان‌های مختلف کشور شاهد دائمی شدن بازارچه صنایع‌دستی هستیم و انتظار می‌رود که در استان لرستان این مهم محقق شده و مسئولان به وعده‌های متعدد خود عمل کنند، چرا که فرصت سوزی برای دیار لرستان دیگر کافی است و باید اقدامات عملی در این حوزه انجام شوند.

منبع:فارس

انتهای پیام/د

لینک کوتاه:goo.gl/VgL4xf

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین