امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۸
معاون پژوهشی موسسه سیره شهدای کشور در همایش اسوه‌های صبر و مقاومت:

معاون پژوهشی موسسه سیره شهدای کشور گفت: زنان به عنوان مجاهد انقلابی در راهپیمایی ها حضور پیدا کردند و کسانی بودند که به عنوان همسر، خواهر و مادرآرامش می دادند و خواستند که مسیر انقلاب ادامه پیدا کند لذا اگر زنان نبودند قطعا انقلاب اسلامی به نتیجه نمی رسید.

کد خبر: ۹۲۴۰
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۹

به گزارش آساره خبر؛ حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله ترابی‌نسب معاون پژوهشی موسسه سیره شهدا  در همایش بزرگداشت روز شهید، نقش بسیج زنان در تبیین الگوی سوم اسوه‌های صبر و مقاومت ظهر امروز با حضور خانواده شهدا و جمعی از مسئولان استان لرستان در سالن همایش جهاد کشاورزی استان لرستان برگزار شد  اظهار داشت: دین مبین اسلام بی بدیل ترین نقش را به زن داداه است و این در تمدن های مختلف را اگر بررسی کنیم نقشی که اسلام به زن داده است  هیچ گونه وجود خارجی نداشت.

وی گفت: خیلی وقتا است که زن در کشورهای مختلف به عنوان ابزار نگاه می کنند  لذا می بینیم که هیچ وقت برای زن و جایگاه زن در این کشورها مورد تکریم  قرار نگرفته است. اما دین مبین اسلام به زن ارزش و جایگاه خاص داده است.

ترابی نسب اظهار داشت: اهمیت  و شخصیت زن اینقدر بالا است که حدیث قدسی داریم  و آن اینکه خداوند می فرماید: یا محمد اگر تو نبودی عالم و آدم را خلق نمی کردم و خدا به پیغمبر می گوید یا محمد اگر علی نبود تو و عالم و آدم پرا خلق نمی کردم و اگر فاطمه زهرا (س)نبود هیچکدام از شماها را خلق نمی کردم  لذا می بینیم که همه عالم و آدم به خاطر بی بی فاطمه زهرا(س) خلق شده است. و این برای شخصیت زن کافی است . آن وقت جالب است که بعضی ها دین اسلام را ضد حقوق بشر و ضد حقوق زن می دانند در صورتی که خداوند سوره اختصاصی کوثر را  بابت شخصیت زن نازل کرده است .

وی خاطر نشان کرد: زنان در جامعه اسلامی در صدر اسلام تا کنون گرچه نقش های کوتاهی ایفا کردند اما تاریخ ساز بودند .

معاون پژوهشی موسسه سیره شهدا عنوان داشت: اگر هزار سال هم بگذرد شخصیت حضرت زهرا(س) هم کامل شناخته نخواهد شد؛ معمولا شخصیت هر کس در زمان خودشان شناخته نمی شود چه مرد باشد چه زن و لذا  هزار و 400 سال از شهادت  حضرت زهرا (س)می گذرد اما هنوز که هنوز است مافقط  برای  شخصیت فردی  حضرت زهرا (س)روضه می خوانیم .

ترابی نسب ادامه داد: ابعاد شخصیت حضرت زینب (س)که نگاه می کنیم یک زن است اما تاریخ ساز است جنگ های که در صدر اسلام اتفاق افتاده است زنان در کنار پیغمبر (ص) حضور پیدا می کردند وبه عنوان پرستار به مجروحان  رسیدگی می کردند ولی با این وجود گاهی  شمشیر هم به دست می گرفتند.

وی افزود: همه با این شعر آشنا هستید کربلا در کربلا می ماند اگر زینب(س) نبود قرار نیست که همه معصوم باشند اما تاثیر گذار باشید وقتی به تاریخ عاشورا نگاه می کنیم زنانی درکنار حضرت زینب (س)رشد کردند و در مسیر اسارت نقش آفرین بودند اینها کسانی بودند  که واقع عاشورا را تکمیل کردندکه ادامه این واقعه  به انقلاب اسلامی رسید .

این مسئول یاد آور شد : زنان در طول انقلاب اسلامی در سال ۱۳۴۲ که انقلاب شروع شد تا  ۱۳۵۷تاثیر گذار بودند بنابراین اگر زنان نبودند قطعا انقلاب اسلامی هم به نتیجه نمی رسید.

وی تصریح کرد: ما زن مسلمان ایرانی را در خاکریز خط مقدم شناخته‌ایم، زن مسلمان ایرانی را در زندان رژیم بعثی به عنوان اسیر جنگی شناخته‌ شد.

ترابی نسب خاطر نشان کرد: در سال ۴۲ فضای مجازی و ماهواره نبود  اما زنان  ما در این دوران بخش عظیمی از انقلاب را ایفای نقش می کردند و زنان هم به عنوان مجاهد انقلابی حضور پیدا کردند و هم کسانی بودند به عنوان همسرو بعنوان خواهر و مادرآرامش می دادند و خواستند که همسران و برادران و پدرانشان مسیر انقلاب را ادامه دهند.

وی عنوان داشت: اگررزمندگی انقلابیون را از سال ۴۲ تا ۵۷ بررسی کنیم می بینیم که کمترین مخالفت  با انقلاب از جانب بانوان بودو واقعا همکاری کردند ودر راهپیمایی ها حضور داشتند شما می بینید راهپیمایی که در تلویزون نشان داده می شود نیمی از شرکت کنندکان را زنان تشکیل دادند حتی آنهایی که اعتقاد به حجاب نداشتند اما نقش تاثیر گذاری در راهپیمایی داشتند  .

معاون پژوهشی موسسه سیره شهدا گفت: وقتی صحنه های انقلاب را بررسی می کنیم قطعا زنان حضور پررنگی داشتند در زندان های رژیم زنان به عنوان مجاهد انقلابی زیر شکنجه ها رژیم بودند که نمونه آن محروم خانم دباغ بودند خانواده اش را جلوی چشمانش مورد شکنجه قرار می دادند تا اززیر زبان این زن اسم یک انقلابی برده شود اما این آرزرو را به گور بردند .

وی اظهار داشت: از سال ۵۷ تا ۵۹ زنان نقش موثری داشتند وزمانی که جنگ بر ما تحمیل شد زنان ما نقش آفرینی کردند  و دشمن از سال ۴۲ تا ۵۹ تلاش کر دکه این انقلاب به نتیجه نرسد اما نتوانست .

ترابی نسب بیان داشت: ما در کشور 36 هزار شهید دانش‌آموز داریم که پدران و مادران آنها  اکثر این شهدا بی‌سواد بودند و از خانواده‌های کم بضاعت بودند اما فرزندی را پرورش دادند که در سن نوجوانی جلوی دشمن میهن خود مردانه ایستاد.؛ همسران و مادران و خواهران شهدا در هشت سال دفاع مقدس چه خون دل ها خوردند  و این موفقیت های  و آرامش های که امروز در کشور حکم فرما است  به این آسانی به دست نیامده است.

معاون پژوهشی موسسه سیره شهدا  یاد آور شد: زنان در طول دفاع مقدس در بیمارستان های صحرایی در دل جنگ حضور پیدا کردند و از مجروحان جنگی پرستار می کردند ؛ و بعد از جنگ هم تاثیر گذار بودند.

 وی عنوان داشت:  بانوان کتاب های  در مورد ارزش های دفاع مقدس نوشتندکه این کتاب ها در کشور شناخته شدند که این کتاب ها به دست بانوان نگارش شدند از جمله کتاب های که به دست زنان نوشته شده اند کتاب  به نام دا که نوشته خانم حسینی است  و کتاب من زنده ام خانم معصومه آباد که خودشان چند سال در اسارات بودند و آن را تالیف کردند و این کتاب پرفروشنده ترین کتاب در کشوربوده است .

انتهای پیام/د

لینک کوتاه:http://yon.ir/uloCq

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین