امروز: شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۱
سرپرست میراث فرهنگی سلسله ؛

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع‌دستی سلسله گفت: بیش از ۱۰۰۰ بافنده گلیم در سطح شهرستان سلسله به گلیم بافی اشتغال دارند.

کد خبر: ۹۱۲۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۵

به گزارش آساره خبر؛ علی جوانمرد اظهار داشت: شهرستان سلسله دارای پیشینه‌ای بسیار کهن در تولید انواع صنایع‌دستی و به ویژه بافت گلیم است.

وی با اشاره به فعالیت بافندگان گلیم در روستاها و سطح شهر الشتر عنوان کرد: بافندگان گلیم شهرستان سلسله سالانه در حدود یک هزار متر گلیم تولید می‌کنند.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سلسله بابیان اینکه تولیدات گلیم‌بافان شهرستان در داخل شهرستان و یا نمایشگاه‌های صنایع‌دستی داخل استان و یا شهرهای دیگر به فروش می‌رسند، بیان کرد: هم اکنون یکی از مهم‌ترین مشکلات بافندگان گلیم شهرستان نبود بازارچه صنایع‌دستی برای فروش گلیم‌های تولید شده است.

جوانمرد با اشاره به وجود 300 بافنده گلیم بیمه‌شده در شهرستان گفت: با تمام توان به دنبال رونق و توسعه این صنعت اشتغال‌زا در سطح شهرستان هستیم.

گلیم یکی از دست بافته‌های ایران است که با استفاده از پشم حیوانات اهلی بافته می‌شود و مانند فرش از آن استفاده می‌شود؛ در لرستان گلیم‌های مرغوبی با استفاده از رنگ‌های سیاه، سبز، آبی، سفید با نقوش خاص منطقه بافته می‌شود.

در استان لرستان بافت گلیم بیش از قالی سابقه و قدمت دارد و درواقع قالی در اثر تکامل گلیم در قرن‌های متمادی پدید آمده است؛ نقوش آن برگرفته از طبیعت، شکار و اشکال انتزاعی است که با بهره‌گیری از اعتقادات و باورهای آیینی و سنتی بافته و به بازار عرضه می‌شود.

تسنیم 

انتهای پیام/د

لینک کوتاه:goo.gl/s5z3OT

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین