امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۲

یک کارشناس مسائل اجتماعی، با بیان اینکه خشونت علیه مردان بیشتر جنبه عاطفی، روانی و کلامی دارد، گفت: هر چه مرد از نظر اقتصادی ضعیف تر بوده و به زن یا خانواده همسرش وابستگی بیشتری داشته و یا دچار سوء رفتارهایی مانند اعتیاد باشد، خشونت روانی علیه او بیشتر نمود و بروز دارد.

کد خبر: ۸۹۱۰
تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۹

به گزارش آساره خبر؛ صدای زن آنقدر بلند شده که مغازه دارها را بیرون کشانده است! داد می زند، فحاشی می کند، با کیفش بر سر و سینه مردی که به ظاهر همسرش است، می زند! او را بی عرضه، نامرد و بدبخت می نامد و می گوید: « بیا این روسری را بگیر و سرت کن»!  مرد با در آغوش گرفتن کودک خردسالی که از ترس گریه می کند و با دور شدن از این معرکه زننده، قصد دارد به این تراژدی خاتمه می دهد در حالیکه زنش با فریادهای بلند او را از غیرت و زور و بازوی برادرانش می ترساند.

در بین مردم که حکم تماشاچیان را دارند، عده ای نرخ تعیین می کنند و مرد را واقعاً بی عرضه می نامند که نمی تواند زنش را از کف خیابان جمع کند و عده ای دیگر حق را به زن می دهند که حتما « مرد خسته اش کرده است »

تقریباً همه ما تا کنون حداقل چندین بار شاهد چنین صحنه هایی در خیابان ها بوده ایم، در دادگاه ها و حتی در مرکز پزشک قانونی نیز شاهد زد و خورد زن یا خویشاوندان او با شوهرش بوده ایم، چیزی که در اواخر دهه 80 با ضرب و شتم مردان از سوی زنان رونق گرفته و اکنون در میانه دهه 90 به قتل کشانده شده است.

اگر چه سازمان های مربوطه به ویژه سازمان پزشک قانونی، طبق دستورات ارسال‌شده از سوی نهاد‌های رسمی‌، اجازه ارائه آمارهای خشونت خانگی را ندارند اما روانشناسان و جامعه شناسان بر این عقیده هستند که آمار خشونت علیه مردان در ایران رو به افزایش است.

 

زمان

استان/ شهر

تیتر

شرح وقوع قتل

1. فروردین 93

تهران

انکار شوهرکشی در دادگاه

جسد حسن همسر دوم مهری سال 84 در بیابان‌های ورامین پیدا شد، اما مهری و رضا 5 سال بعد به قتل اعتراف کردند. در جلسه دادگاه که در فروردین 93 برگزار شد، مهری گفت: بعد از جدایی از همسر اولم وضعیت خوبی نداشتم. رضا که یکی از اقوام ما بود. حسن را به من معرفی کرد و ما با هم ازدواج کردیم، اما پس از ازدواج فهمیدم حسن مرد بداخلاقی است و مرا کتک می‌زد. چند بار از این وضعیت به رضا گله کردم. روز حادثه رضا از شمال به خانه ما آمد و با حسن به طبقه پایین رفتند. وقتی رفتم آن‌ها را برای شام صدا کنم، دیدم رضا شوهرم را کشته است، اما رضا در دادگاه اتهام قتل را رد کرد و گفت من زمان حادثه در تهران نبودم و مهری دروغ می‌گوید و می‌خواهد مرا قربانی کار خودش کند.

3. اردیبهشت 93

تهران/ ورامین

انکار زن همسرکش در جلسه دادگاه

آمنه 25 ساله به اتهام قتل شوهرش مهدی در بهمن ماه 90 دستگیر شد. او ابتدا منکر قتل شد، اما در ادامه اعتراف کرد و گفت: همسرش را در خواب با روسری خفه کرده است. او همچنین متهم به رابطه نامشروع با پسری 32 ساله به نام احمد است. دادگاه آمنه اردیبهشت 93 برگزار شد. آمنه در دادگاه راجع به ارتباطش با احمد گفت برای این‌که شوهرش را اذیت کند، به احمد پیامک می‌داده و احمد هم مدعی شد خواستگار خواهر آمنه بوده و او از این طریق شماره احمد را به دست آورده است. احمد گفت: چون آمنه زن شوهردار بود، از او خواستم دست از سرم بردارد، اما او دایم پیامک می‌زد و مدعی بود خیلی وقت است به من علاقه دارد. در پایان جلسه دادگاه قاضی پرونده را برای رفع نقص به دادسرا بازگرداند.

4. خرداد 93

گیلان/ شفت

شوهرکشی با همدستی دو مرد دیگر

زنی که همسر خود را کشته بود، در اعترافات خود گفت: مدتی بود با مردی آشنا شده و با او ارتباط داشتم. دیگر علاقه‌ای به زندگی با همسرم نداشتم و از او خسته شده بودم. تا این‌که با هم‌فکری این مرد تصمیم به قتلش گرفتم. قرار شد قبل از آمدن همسرم این مرد به خانه ما بیاید و در کمد مخفی شود و من دعوایی صوری راه بیندازم و با چاقو همسرم را به قتل برسانم، اما وقتی همسرم به خانه آمد، خیلی زود به خواب رفت و من از روی پتو چند ضربه به شکمش وارد کردم، اما ضرباتم مؤثر نبود و همسرم چاقو را از من گرفت که در این بین مرد مورد علاقه‌ام از کمد بیرون آمد و ضربه‌ای به شاهرگ همسرم زد و کارش را تمام کرد.

5. خرداد 93

اهواز

عروس 17 ساله متهم به قتل در یک قدمی قصاص

مریم در سن 14 سالگی به عقد مردی درآمد که در همسایگی‌شان زندگی می‌کرد، اما 3 سال بعد شوهرش را با شلیک گلوله به قتل رساند و جسد او را در باغچه دفن کرد. او درباره انگیزه خود گفت: شوهرم خیلی مرا تحقیر می‌کرد و رفتارهایش به شدت آزارم می‌داد. شب قبل از حادثه به مهمانی رفته بودیم، وقتی به خانه برگشتیم دوباره با من رفتار تحقیرآمیزی کرد. آنقدر ناراحت شدم که تا صبح بالای سرش نشستم و صبح او را با شلیک گلوله به قتل رساندم، سپس جسد او را در باغچه دفن کردم. مریم با درخواست اولیای دم به قصاص محکوم شد.

6. خرداد 93

قزوین

زن خیانتکار قزوینی شوهرش را با لبخند کشت

اسفند ماه 91 جسد مردی 25 ساله در یکی از خیابان‌های یکی از شهرهای قزوین توسط پلیس کشف شد. 14 ماه بعد قاتلان مرد جوان شناسایی شدند و به جرم خود اعتراف کردند. همسر مقتول که با همکاری مرد غریبه‌ای دست به این کار زده بود تا به این مرد برسد، درباره جزییات حادثه گفت: ابتدا همسرم را با دارو مسموم کردم و سپس با اضافه کردن دوز آن کم‌کم او را با لبخند به دیار باقی رهسپار کردم و در پایان جسد شوهرم را با خودروی مرد مورد علاقه‌ام به حاشیه شهر انتقال داده و همان‌جا رهایش کردیم.

8. تیر 93

رشت

سناریوی شوم همسر جنایتکار با همکاری دوست‌پسرش

نازنین در اعتراف به قتل همسرش نادر گفت: مدتی بود با همسرم اختلاف داشتم و 2 ماه بود که قهر کرده و در خانه پدرم زندگی می‌کردم. 4 روز قبل از جنایت به خانه برگشتم، اما مشکلاتمان به قوت خود باقی بود و تصمیم به قتل همسرم گرفتم. روز حادثه با میله آهنی چند ضربه به سر همسرم زدم و او را به قتل رساندم. سپس با دوستم کامران تماس گرفتم و با موتورسیکلت او جسد را از خانه خارج کردیم و به جنگل بردیم. کامران هم اعتراف کرد که پس از رفتن نازنین از جنگل، جسد و موتورسیکلت را آتش زده و فرار کرده است.

15. آبان 93

روستای دانیال سلمان‌شهر

زن 30 ساله همسر خود را بیهوش کرد و سپس با ضربات چاقو کشت

در این حادثه سحر 30 ساله همسر خود نادر 42 ساله را با ضربات چاقو از پا درآورد. سحر ابتدا اقدام به قتل را انکار کرد، اما در نهایت لب به اعتراف گشود و بیان داشت: همسرم را با ضربات چاقو به قتل رساندم. ابتدا مقدار زیادی قرص در غذای او ریختم و وقتی بی‌حال شد، با کارد به جانش افتاده و او را کشتم.

22. آذر 93

ابهر

انتقام خونین زن روستایی از همسرش

زنی به نام پروین در مراسم سوگواری که برای شوهرش اصغر گرفته بود، دستگیر شد و به قتل اعتراف کرد. او گفت: آن شب از خانه برادرشوهرم برمی‌گشتیم که مانند همیشه در خانه جر و بحثمان شد و اصغر بعد از خوردن قرص‌هایش به اتاق رفت و خوابید. وقتی دیدم خوابیده با چاقو او را به قتل رساندم. شوهرم بسیار بداخلاق بود و دایم به من ناسزا می‌گفت. دیگر نمی‌توانستم با او زندگی کنم.

24. دی 93

تهران

دفاعیات مردی که همسرش را به خاطر سوختن غذا کشت

کاظم مردی که اعتیاد داشت، یک سال و نیم بعد از ازدواج بهار همسر 17 ساله خود را به قتل رساند. او در اعترافات خود گفت به دلیل سوختن غذا از دست همسرش عصبانی شده و بعد از این‌که او را کتک زده، با سیخ کباب سوزانده و سپس سرش را به دیوار کوبیده است.

25. دی 93

ملارد

مرگ مرد جوان به دست همسر و خواهرزنش

زن در اعترافات خود گفت: من و شوهرم مدتی بود بر سر مسایل مختلف با هم درگیری داشتیم. دیگر از دستش خسته شده بودم؛ بنابراین تصمیم به قتل او گرفتم و با کمک خواهر 14 ساله‌ام آبمیوه‌ای تهیه و آن را به سم آغشته کردیم و به شوهرم دادیم که باعث مرگش شد.

26. دی 93

-

اولیای دم، زن همسرکش را بخشیدند

زنی به نام لاله همسرش به نام پوریا را به قتل رساند و با همکاری دخترش جسد او را در دره‌ای اطراف چالوس رها کرد. لاله در اعترافات خود اظهار داشت: پوریا اعتیاد داشت، به شدت عصبی بود، دایم مرا کتک می‌زد و فحش می‌داد. این شرایط برای من و بچه‌هایم قابل تحمل نبود. صبح روز حادثه پوریا وسایلش را جمع کرد و در پاسخ به سؤال من گفت برای کاری به یک منطقه تجاری می‌روم و به شما هم ربطی ندارد و باز هم فحش داد. بعد به اتاق دخترم رفت و او را کتک زد. من دخالت کردم، اما به سمتم حمله کرد و سپس به آشپزخانه رفت و چاقو را برداشت، اما قبل از این‌که او ضربه بزند، من با میله بارفیکس چند بار به سرش کوبیدم و فوت کرد. سپس همراه دخترم او را در ماشین گذاشتیم و در دره‌ای در جاده جالوس رها کردیم. هنوز تحقیقات این پرونده به اتمام نرسیده بود که اولیای دم با حضور در دادگاه اعلام کردند شکایتی از این مادر و دختر ندارند و بدون قید و شرط رضایت می‌دهند.

30. بهمن 93

شیراز

یک زن با کمک دخترانش جان شوهرش را گرفت

زنی که از اعتیاد، بداخلاقی و ضرب و شتم خودش و فرزندانش توسط شوهرش به تنگ آمده بود، همسرش را با کمک فرزندانش کشت و او را در باغچه منزل دفن کرد، اما پس از دو ماه به دلیل کابوس‌های مکرر این موضوع را فاش کرد.

31. بهمن 93

نهاوند

زنی که شوهرش را به خاطر یک عشق شوم خفه کرد

سال 87 زنی که شوهر خود را به قتل رسانده بود، اعتراف کرد و گفت: شوهرم از من خیلی بزرگ‌تر بود و اعتیاد شدیدی به مواد مخدر داشت و همیشه مرا اذیت می‌کرد. من هم با مردی به نام هرمز ارتباط داشتم. روز حادثه شوهرم ما را با هم دید. هرمز او را خفه کرد و من هم با چادرم جلوی دهان او را گرفتم. حکم قصاص برای هرمز و حکم زندان برای زن صادر شد، اما اولیای دم هر دو را مستحق قصاص دانستند. بنابراین، پرونده در سال 93 برای رسیدگی دوباره به جرم زن به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع شد.

32. بهمن 93

ملارد

محاکمه زنی که با همدستی بقال محله شوهرش را کشته بود پایان یافت

افسانه 21 ساله که 3 ماه قبل از قتل همسرش ابراهیم با احمد صاحب یک سوپرمارکت در محله‌شان دوست شده بود، به وقوع جنایت اعتراف کرد. او ادعا کرد: احمد از من خواست از شوهرم جدا شوم تا با هم ازدواج کنیم، اما به خاطر پسر 2 ساله‌ام شرایط سختی داشتیم و تصمیم به قتل ابراهیم گرفتیم. احمد نیز گفت: شب حادثه افسانه با من تماس گرفت و گفت به بهانه سفارش‌دادن کار سوار خودروی ابراهیم شوم. من هم این کار را انجام دادم، اما وقتی سوار شدیم، افسانه دوباره به من زنگ زد و همان موقع ابراهیم به من نگاه کرد. من ترسیدم او از رابطه من و همسرش با خبر شود و با چاقو به پهلویش زدم. درگیری ما به بیرون خودرو کشیده شد و توانستم او را به قتل برسانم.

33. بهمن 93

مشهد

مربی ایروبیک به قتل شوهرش اعتراف کرد

زن 30 ساله در اعترافات خود عنوان کرد: سال 89 با همسرم متارکه کردم، اما به خاطر پسر 13 ساله و دختر 8 ساله‌ام دوباره رجوع کردیم، اما اختلافاتمان همچنان باقی بود تا این‌که شب حادثه او مرا داخل خودرو کتک زد. من هم در منزل مقداری قرص خواب‌آور در چایی شیرین ریختم و به او خوراندم. ساعت 3 بامداد وقتی او را بی رمق دیدم، چند ضربه چاقو به پشت و پهلویش زدم و بعد هم با شال‌گردن او را خفه کردم. سپس جسدش را به زیرزمین کشاندم و دفن کردم.

35. بهمن 93

تهران

رمزگشایی از مرگ سرمایه‌دار بزرگ ایرانی در تهران

محمدحسین کانجی 85 ساله تاجر مشهور چای و کنف سال 89 با همسر و پسر ناتنی‌اش برای سرکشی به یکی از هتل‌های خود راهی مشهد شد که دچار سکته مغزی شده و به تهران بازگردانده شد. تشخیص پزشکان این بود که خانواده کانجی می‌توانستند بلافاصله پس از سکته او را به بیمارستان انتقال دهند، اما این کار با تأخیر انجام گرفت و کانجی به کما رفت. همسر کانجی که 15 سال قبل با او ازدواج کرده بود، با وجود بیهوشی کانجی با مهیاکردن سی‌سی‌یوی خانگی او را به منزل انتقال داد، اما او چند ماه بعد فوت کرد. کانجی بدون فرزند، 9 خواهرزاده داشت که وارث اصلی او بودند. آن‌ها به موارد مشکوکی برخوردند که نشان می‌داد کانجی به دلیل کهولت سن فوت نکرده است. هم‌زمان با تجسس‌های بازپرس ویژه قتل، وراث کانجی متوجه مدارکی شدند که نشان می‌داد همه دارایی‌های دایی‌شان در زمان‌های مختلف به نام پسر ناتنی‌اش، همسرش، عروسش و حتی کودک آن‌ها سند خورده است. یافته‌ها نشان داد همسر و پسر کانجی در قتل او دست داشته‌اند.

 

 

37. اسفند 93

کرج

قتل شوهر با همدستی پسر دایی

حسین 50 ساله به قتل مجید همسر دختر دایی خود با همدستی او اعتراف کرد و گفت: من و مریم از زمان مجردی به هم علاقه داشتیم، اما خانواده‌ها مخالف ازدواج ما بودند. به همین دلیل هر یک از ما زندگی جداگانه‌ای تشکیل دادیم و سال‌ها از هم بی‌خبر بودیم تا این‌که در مراسم درگذشت یکی از اقوام، مجدداً یکدیگر را دیدیم. مریم به من گفت از زندگیش راضی نیست و قصد طلاق داشته، اما همسرش حاضر به این کار نشده است. همین موضوع باعث شد نقشه قتل مجید را طراحی کنیم. مریم کلید در ورودی مجتمع محل زندگی‌اش را به من داد و من زمانی که مجید به قصد سوارشدن به ماشین به پارکینگ آمد، با میل‌گرد ضرباتی به سر و گردنش وارد کردم و او را کشتم.

43. اردیبهشت 94

روستایی در مشهد

پسر 15 ساله جنایت مادرش در قتل پدر را گردن گرفت

پسری 15 ساله نزد پلیس رفت و به قتل پدرش اعتراف کرد، اما حرف‌های ضدونقیض پسر، مأموران را به تحقیق بیشتر واداشت تا این‌که پسر نوجوان گفت: مادرم اعتیاد داشت و مرا هم معتاد کرده بود. آن روز من برای تأمین هزینه‌های مواد کبوترانم را فروختم، اما پدرم وقتی مطلع شد، بسیار ناراحت شد و با مادرم بحث کرد. مادرم هم با چوب‌دستی او را کشت. سپس با کمک هم، دست و پای پدرم را بستیم و او را داخل چاه انداختیم، اما برای آن‌که مادرم را اعدام نکنند و برادر کوچکم بی‌کس نشود، من قتل را به گردن گرفتم. با این وجود، زن اقدام به قتل را رد کرد و گفت: آن روز وقتی به خاطر فروش کبوترها درگیر شدیم، همسرم مرا از خانه بیرون کرد وقتی برگشتم دیدم پسرم او را کشته است و با کمک هم جسد را درون چاه انداختیم. بررسی‌ها برای روشن‌شدن زوایای این پرونده ادامه دارد.

47. اردیبهشت 94

-

نیرنگ یک زن در پنهان‌کاری 9 ساله قتل همسرش

سال 85 همسر «ع» ادعا کرد شوهر او در دریا غرق شده، اما پدر «ع» نسبت به ماجرا مشکوک بود تا این‌که بهار 94 پدر «ع» به پلیس مراجعه کرد و گفت نوه‌اش گفته آن روز پدرش با آن‌ها نبوده و با شوهرخاله‌اش به دریا رفته‌اند. تحقیقات پلیس آغاز شد و این‌بار همسر مقتول لب به اعتراف گشود و گفت: همسرم معتاد بود. از سوی دیگر، به دلیل سرقت گوسفندان پدرش با خانواده‌اش هم اختلاف داشت تا این‌که روابط من با شوهرخواهرم صمیمانه شد. یک شب مقدار زیادی قرص خواب‌آور در چای نبات همسرم ریختم و به او خوراندم و ساعت 4 صبح متوجه شدم او مرده است.

48. اردیبهشت 94

تهران

پایان دادگاه زنی 34 ساله که با همدستی پسرعموی 19 ساله‌اش به همسر خود سیانور داد

اسفندماه سال 91 فرزانه با کمک جواد همسرش را به قتل رساند. متهمان ابتدا با هم رابطه نامشروع برقرار می‌کنند، سپس سعید را که مانع این ارتباط می‌دانستند، به قتل می‌رسانند. فرزانه در اعترافات خود گفت: اولین‌بار در 13 سالگی ازدواج کرده، اما از همسرش جدا شده و سپس با فشار خانواده با سعید ازدواج کرده، اما به دلیل اعتیاد شوهرش رابطه خوبی با او نداشته تا این‌که با پسرعمویش ارتباط برقرار می‌کند و از او می‌خواهد شوهرش را بکشند. فرزانه ابتدا در دوغ شوهرش سیانور ریخته و او از وضعیت عادی خارج شده، سپس جواد به منزل آن‌ها آمده و سعید را خفه کرده است. جواد به قصاص و 17 ضربه شلاق و فرزانه به 15 سال حبس و 99 ضربه شلاق محکوم شد.

52. مرداد 94

بروجرد

اعتراف مرد بروجردی به قتل همسر و فرزندش

مردی که متهم به قتل همسر و دخترش به‌وسیله قرص برنج بود، اعتراف کرد. در بازجویی‌ها مشخص شد قاتل که خود مشکل اخلاقی داشته پس از بررسی تلفن همراه همسرش مبنی بر این‌که با کسی ارتباط دارد یا خیر، پس از یک هفته ناراحتی ابتدا تصمیم به قتل همسرش می‌گیرد. سپس برای مخفی‌کردن این قتل، تصمیم می‌گیرد دو شاهد صحنه قتل یعنی دختر و پسرش را نیز مسموم کند که پسرش جان سالم به در می‌برد.

میترا خسروبیک کارشناس مسائل اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس با بیان اینکه خشونت علیه مردان بیشتر جنبه عاطفی، روانی و کلامی دارد، گفت: هر چه مرد از نظر اقتصادی ضعیف تر بوده و به زن یا خانواده همسرش وابستگی بیشتری داشته و یا دچار سوء رفتارهایی مانند اعتیاد باشد، خشونت روانی علیه او بیشتر نمود و بروز دارد،

وی در ادامه روند  اعتیاد به سوی زنانه شدن را نیز در افزایش خشونت علیه مردان تأثیرگذار دانست و اظهارداشت: در چنین شرایطی زن به دلیل عدم اجرای درست مسائل زنانگی و همچنین آسیب های روانی و اقتصادی که متحمل خانواده و به ویژه مرد می کند بیشترین خشونت را علیه مردان انجام می دهد.

 این کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرد: هر چه قدرت سرپرستی و جایگاه شوهری و پدری در خانواده متزلزل شده و خانواده به سمت " زن سالاری" پیش رود ابعاد خشونت علیه مردان بیشتر می شود.

وی، با اشاره به اینکه خشونت خانگی چیز جدیدی نیست و قدمت آن به تشکیل  بنیان خانواده بر می گردد، گفت: اما این خشونت بنابر مقتضیات فرهنگی، اجتماعی و روانشناختی در طول زمان رو به تغییر است، به طوری که اکنون شاهد خشوت هایی از نوع جنسی – براورده نکردن خواسته های جنسی مرد و کم محلی به او – و خیانت هستیم.

خسروبیک افزایش گرایش به فمینیسم یا بروز برخی از رفتارهای فمینیستی در زنان را از مهم ترین دلایل تغییر چهره خشونت از «مردان علیه زنان» به « زنان علیه مردان » دانست و افزود: آمارها در ایران نشان می‌دهد که بیش از 25 درصد قربانیان خشونت‌های خانگی را مردان تشکیل می‌دهند.

در جامعه ، ترس از مضحکه شدن و عناوینی مانند " زن ذلیل بودن"، " بی عرضگی" و .. باعث می شود که مردان کمتر در این موارد صحبت کرده یا به روانشناس مراجعه نمایند این در حالی است که مهم ترین خشونت علیه مردان، محدود کردن آنها در روابط با خانواده شان، توهین های کلامی و اعمال خشونت های روانی، عدم تمکین، استفاده از حربه تهدید به طلاق و اجرا گذاشتن مهریه و ... که از نتایج  آن استمرار بخشیدن به یک زندگی نابهنجار، آموزش خشونت به فرزندان و ایجاد جامعه ای خشن است.

محمد اسدزاده، جوانی 28 ساله است که 5 سال از ازدواجش با دختری که عاشقانه او را دوست داشت می گذرد اما الان تحمل یک ساعت زندگی در کنار او را ندارد. وی می گوید:  سحر – خانمم- هر از گاهی مسئله کوچکی را بهانه کرده و به قهر می کند و به خانه پدرش می رود! بعد هم تلفنی، پیامکی و تلگرامی تهدید می کند که مهریه اش را به اجرا می گذارد.

وی ادامه می دهد: 750 سکه مهر همسرم کرده ام و توان دادن 5 عدد آن را هم ندارم! مجبورم با پدر و مادرم به خانه پدرش بروم ، توهین ها و تمسخرهایشان را به تن بخرم و دست همسرم را بگیرم به خانه بیاورم.

شایان ارهندی هم مردی 32 ساله است که دستش راستش شکسته است، می گوید که برادرزن و پسرخاله همسرم مرا کتک زده اند! همسرم دانشگاه قبول شده است و من توان مالی برای پرداخت مخارج دانشگاه را ندارم و مانع ثبت نام او در ترم سوم شدم – اخر من مستأجرم و دو فرزند دارم که یکی از آنها محصل است- از شروط ضمن عقد همسرم، ادامه تحصیل بوده است که من الان توان مالی این کار را ندارم و کارمان به دادگاه و کتک کاری کشیده است!.

طی گفت وگویی که با برخی از مردان دیگر دارم « کنترل در رفت و آمد مرد، بالا بودن سطح توقعات مادی زن از شوهر، خیانت، عدم رضایت جنسی، اعتیاد زنان، خشونت های کلامی و روانی ... » از مهم ترین خشونت های خانگی علیه مردان بود که از سوی زنان اعمال می شد.

کارشناسان مسائل اجتماعی بر این عقیده هستند که در برهه‌ای از زمان حقوق زنان کمتر رعایت می شد و این قشر همواره مورد تبعیض و فشار قرار می گرفتند به همین دلیل زمانی که نقطه عطف و تحولی در جهت رسیدن زنان به حقوق برابر در کشور ایجاد شد، زنان در جهت رسیدن به شرایط مساوی در مقایسه مردان تلاش های جدی کردند اما ظرفیت و زیرساخت های لازم برای رسیدن به این مطالبات برای آنان فراهم نبود و همین مسئله در برخی موارد باعث بروز خشونت از سوی آنان شد.

امان الله قرائی استاد جامعه شناس در این زمینه معتقد است اما از آنجایی که توقعات و خواست زنان به دلیل بالارفتن سطح تحصیلات و آگاهی های شان نسبت به موقعیت های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و  فرهنگی بالا رفته است، احساس می کنند که خوشنت علیه آنها افزایش یافته است و هر چیزی را مصداق خشونت علیه خود دانسته و نسبت به آن واکنش نشان می دهند.

وی با اشاره به اینکه دیگر نمی توان به یک زن گفت بالای چشمت ابروست چه برسد به اینکه نسبت به او خشونت به کار برد گفت: این در حالیی است که  شاهد افزایش خشونت علیه مردان هستیم.

ضعف مهارت های زندگی، کم رنگ شدن ارزش های معنوی و دینی، فاصله گرفتن از معیارهای اخلاقی، به دنبال اعمال کردن شعارهای تساوی حقوق زن و مرد بودن و کم شدن ساعات گفت وگو در خانواده ها،  تشکیل دهنده زیربنای بروز و افزایش  خشونت های خانگی علیه مردان و حتی قتل آنان توسط زنان است که نباید از این قضیه به راحتی گذشت.

مجید ابهری، آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری، پرخاشگری را اصلی ترین نشانه خشونت عنوان کرد و گفت:  متأسفانه در دهه اخیر خشونت های خانگی تا سه برابر افزایش یافته است که برای افزایش خشونت های خانگی دلایلی همچون عوامل محیطی مانند سرما ،گرما ، یا آلودگی صوتی و تنفسی، عوامل تغذیه ای و ژنتیک، عوامل اقتصادی همچون کمبود درآمد و اعتیاد، علل رفتاری را می توان برشمرد.

وی افزود:  این خشونت ها در محورهای خشونت های کلامی و درگیری های گفتگویی به صورت بدزبانی، پرخاشگری و داد و فریاد، خشونت های فیزیکی که در زد و خورد و حتی قتل نمایان می شود، بوده است که در خشونت های رفتاری منجر به قتل در 95 درصد از موارد، حضور شخص ثالثی در زندگی افراد به اثبات رسیده است.

این در حالی است که مجید رضازاده، کارشناس اجتماعی و رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور معقد است: « اگر افراد شناخت درستی از خودشان و اطرافیانشان داشته باشند کمتر دچار خشونت خواهند شد؛ علاوه بر آن نیاز است که به طور جدی آموزش مهارت "ارتقای مدارای اجتماعی"را در کشور افزایش دهیم و به افراد بیاموزیم که میان "مدارا" و "تو سری خوردن" تفاوتهای شایانی وجود دارد.»

در زمینه افزایش خشونت علیه مردان در ایران - بنابر برخی آمار سه تا پنج برابر شده است- نمی توان نقش  کانال های ماهواره ای و تلگرامی را نادیده گرفت، همچنین عدم مهارت اجتماعی کافی برای ارتباط با یکدیگر، توانایی مدارا و کنترل خشم نیز از دیگر عوامل مؤثر بر این پدیده هستند.

طنین یاس

انتهای پیام/د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین