امروز: سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۹
با شروع فصل سرما؛

این روزها شپش در مدارس شیوع زیادی یافته و بسیاری از دانش آموزان را درگیر کرده و باعث نگرانی خانواده ها شده اما نکته مهم این است که علاوه بر کمبود شدید مربی بهداشت برای کنترل این بیماری، آمار دانش اموزان مبتلا به این بیماری محرمانه اعلام شده و کمبود مربی بهداشت از طریق نیروهای مازاد جبران شده است.

کد خبر: ۸۶۲۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۴

به گزارش آساره خبر،به نقل از  بازتاب بروجردبا آغاز فصل سرما شیوع شپش در مدارس بیشتر می شود و پای شپش به سر دانش آموزان خصوصا دانش آموزان دختر باز می شود و باز هم نگرانی و دلهره هایی را برای خانواده ها ایجاد می کند.

 

 شیوع شپش چند سالی که یکی موضوعات جدی در مدارس شده و دانش اموزان نگران از ابتلا به این بیماری هستند و در کنار این نگرانی دانش آموزان و والدین برخی از مسئولین آموزش و پرورش این موضوع را بسیار عادی جلوه می دهند.

 

 گاهی تصور می شود شیوع شپش در محیط هایی به دور از بهداشت رخ می دهد اما طی سالهای اخیر شیوع شپش در بسیاری از مدارس به وقوع پیوسته و سال به سال نگرانی از ابتلای آن بیشتر می شود.

 

 سال گذشته در آغازین روزهای فصل بازگشایی مدارس بود که مسئولین در جلسه ای از بحران شیوع شپش در مدارس خبر دادند اما متاسفانه این آمار در بروجرد باز هم محرمانه اعلام شده و نباید کسی از آمار مبتلایان به این بیماری با خبر شود.

 

 گرچه امسال باز هم مدارس تذکرات لازم را به دانش آموزان داده و اقدامات لازم را انجام داده اند اما شیوع شپش به قوت خود باقیست. اما آنچه در این میان بیشتر از همه نگران کننده است کمبود شدید مربیان بهداشت در مدارس است که در شهرستان بروجرد تنها 7 معلم بهداشت برای جمعیت 50 هزار نفری دانش آموزان وجود دارد.

 

 "فریدون گودرزی" مسئول بهداشت بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: طرح غربالگری دانش آموزان در مدارس آغاز شده که این کار توسط مربیان بهداشت مدارس و با همکاری شبکه بهداشت انجام می شود.

 

 وی اضافه کرد: در اجرای طرح غربالگری دانش اموزان معاینه شده و در صورت مشاهده شپش مراحل درمان و ارائه شامپوهای مخصوص آغاز می شود.

 

 به گفته وی برای پیشگیری از ابتلا به شپش بهتر است که دانش اموزان لباسهای خود را به چوب لباسی در کلاس آویزان نکنند چرا که ممکن است از طریق لباسهای افراد مبتلا به دیگر دانش اموزان منتقل شود.

 

 گودرزی اظهار داشت: شیوع شپش در مراکز تجمعی از جمله مدارس بیشتر است و دانش اموزان دختر بیشتر از دانش اموزان پسر در معرض این بیماری قرار دارند.

 

 مسئول بهداشت بروجرد تصریح کرد: وضعیت شیوع شپش سال گذشته بسیار شدید بود اما امسال آمار دانش آموزان مبتلا به شپش در مدارس بروجرد کاهش یافته است.

 

"جمشید ابوالفتحی" رئیس آموزش و پرورش بروجرد در این راستا گفت: به ازای هر 751 دانش آموز باید یک مربی بهداشت در مدارس وجود داشته باشد اما با توجه به کمبود شدید مربی بهداشت سعی شده تا از نیروهای دیگر استفاده شود.

 

وی بیان کرد: در شهرستان بروجرد هفت معلم بهداشت وجود دارد اما این کمبود از طریق نیروهای مازاد در مدارس جبران شده و اولویت داشتن مربی بهداشت در مدارس ابتدایی است.

 

به گزارش بازتاب بروجرد تلاش برای آمار سال گذشته دانش آموزان مبتلا به این بیماری بی نتیجه ماند و آموزش و پرورش و شبکه بهداشت از ارائه این آمار خودداری کردند و تنها گفتند آمار امسال در مقایسه با پارسال کاهش یافته است و در این میان مربیان بهداشت مدارس هم حاضر به گفت و گو نشدند.

انتهای پیام/د

لینک کوتاه:goo.gl/eAodBG

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین