امروز: چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۱

غرب‌زدگی آفتی است که کشورها رامانند یک بیماری مسری خطرناک کشنده گرفتار و بیمار می‌کند. تفکرات انسان غرب‌زده، ریشه و بنیادی ندارد. نتیجه تقلید کورکورانه و بی‌قید و شرط از جهان غرب مطمئناً چیزی جز وابستگی، خودباختگی و از دست‌ دادن اعتماد به‌نفس نخواهد بود.

کد خبر: ۸۳۶۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۶

به گزارش آساره خبر،به نقل از لرسو Image result for ‫غرب زدگی‬‎برخی می‌پندارند که در پس نظم موجود در غرب، ارزشی نهفته است و جامعه غربی واقعاً یک جامعه ارزشمند است؛ یعنی یک سلسله ارزش‌های اخلاقی، معنوی و دینی باعث می‌شوند که مردم قوانین را مراعات کنند، اما چنین نیست.

مردم غرب تافته جدابافته نیستند و اصالتاً با ما تفاوت ندارند؛ مثلاً اینگونه نیست که آنها اهل صداقت باشند و ما نباشیم. در واقع، غرب‌زدگیِ ناشی از نفوذ غرب و تقلید کورکورانه از مظاهر تمدّن غرب، سابقه‌ای طولانی داشته و در میان جوانان کشورهای جهان سوم از جمله کشورهای اسلامی نیز رواج دارد.

این پدیده معاصر علل متعددی دارد. نتایج تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد که هر چه احساس بی‌هویتی اجتماعی جوانان نسبت به نظام اجتماعی و ارزش‌های حاکم در جامعه بیشتر شود، احساس تعلق هویت اجتماعی آنان نسبت به الگوهای شناختی و ارزشی رفتاری و نمادی حاکم بر گروه‌های غربی بیشتر می‌گردد.

بر این اساس در ایران نظام اجتماعی، زمینه‌های لازم برای کسب هویت اجتماعی جوانان را بر اساس ارزش‌های نظام و انقلاب اسلامی، از طریق فرایندهای اصولی و مبنایی جامعه‌پذیری، فراهم نکرده است. از همین رو، گرایش‌های ارزشی و شناختی رفتاری و نمادی جوانان متناسب با اهداف نظام و انقلاب اسلامی نیست. از طرف دیگر، الگوها و ارزش‌های فرهنگ غربی به وفور در دسترس جوانان قرار گرفته و نظام‌های غربی به تناسب نیازهای جوانان برای آنها الگوسازی کرده و نظام اجتماعی خودمان نیز به تبلیغ آنها پرداخته است!

این امر باعث شده که احساس هویت اجتماعی جوانان متناسب با الگوهای غربی شکل گیرد و ویژگی‌های شناختی و ارزشی رفتاری و نمادی آنها نیز مبتنی بر همان الگوها جلوه‌گر شود. از این‌رو جای بسی تأمل است که چرا جامعه پرزرق و برق غرب، وسوسه‌ای در بین برخی جوامع موجود که متکی به آداب و رسوم کهن خود هستند، ایجاد نمی‌کند و نمی‌تواند آنها را وادار نماید که از ساده‌زیستی خود دست بردارند، حال برخی جوامع دیگر به دنبال تحقق آمال و آرزوهای خود در غرب هستند!

*غرب‌زدگی؛ مسأله این است!

علت اثرگذاری تبلیغات وسوسه‌انگیز جوامع غربی را باید در غرب‌زدگی جستجو کرد. در واقع، غرب‌زدگی آفتی است که کشورها را مانند یک مرض مسری خطرناک کشنده گرفتار و بیمار می‌کند. تفکرات انسان غرب‌زده، ریشه و بنیادی ندارد. نتیجه تقلید کورکورانه و بی‌قید و شرط از جهان غرب مطمئناً چیزی جز وابستگی، خودباختگی و از دست‌ دادن اعتماد به‌نفس نخواهد بود.

در ارزیابی نهایی، حرکت‌های موجود برای مبارزه اصولی و ریشه‌ای با پدیده غرب‌گرایی کافی نیست، ولی هرگز نباید انتظار داشت که حتی با کامل‌ترین برنامه‌ها بتوان به طور کلی ریشه این گونه گرایش‌ها را خشکاند؛ زیرا انسان‌ها براساس امیال و خواسته‌های متفاوتی که دارند و نیز متناسب با محیطی که در آن رشد کرده‌اند و اندیشه‌های گوناگونی که ذهن‌شان با آنها خو کرده است، گرایش‌های متفاوتی دارند.

بنابراین، با آنکه تاحدی می‌توان کارنامه مبارزه با این پدیده را مثبت ارزیابی کرد، پرونده این‌گونه گرایش‌ها همواره باز است و حرکت‌های موجود، یا هر حرکت دیگری می‌تواند آن را محدود سازد و بسیاری از جوانان را از خطر سقوط در پرتگاه تباهی غرب برهاند، اما تا زمانی که غرب باقی است و جاذبه‌های واقعی و حقیقی ادیان الهی بویژه دین مبین اسلام به گونه‌ای واضح‌تر و روشن‌تر برای جوانان آشکار نشود، نمی‌توان به طور کلی از خطر سقوط جوانان در دامن فرهنگ غربی جلوگیری نمود.

انتهای پیام/د

لینک کوتاه:goo.gl/gwsWa1

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین