امروز: چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۶
متخصص سلامت باروری:

متخصص سلامت باروری گفت: علت وقوع زایمان زودرس در افرادی که در مجاورت ریزگردها  قرار می گیرند باعث تغییر در عملکرد ریه و جفت نوزاد می شود وکاهش وزن جنین و افزایش زایمان زودرس را به دنبال دارد.

کد خبر: ۸۰۶۱
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۶

فاطمه یاری، متخصص سلامت باروری  و استاد یار دانشگاه در گفت و گو با آساره خبر در رابطه با ریزگردها و تاثیر آن بر بانوان باردار، اظهار داشت: ریز گردها مکانیزم متفاوتی و  اثرات مختلفی را  روی سیسنم های مختلف دارد.

  وی افزود: تحقیقات مختلفی در زمینه تاثیر گزاری ریزگردها  روی سه میلیون خانم باردار نشان داده است  درصدی از  زایمان زود رس،  که صورت می گیرد و همچنین نوزادانی که دارای وزن کمی بودند مشاهده شده است .

  متخصص سلامت باروری با اشاره به اینکه از دیگر تاثیرات ریزگردها بر سقط جنین و مشکلات بارداری و مرده زایی  است،  بیان کرد:  علت وقوع زایمان زودرس در افرادی که در مجاورت هوای آلوده قرار می گیرند تغییر در عملکرد ریه و جفت نوزاد است  که سبب می شود انتقال اکسیژن  و مواد مغذی به جنین کاهش پیدا کند و سبب کاهش وزن جنین و افزایش زایمان زودرس می شود.

  وی گفت:  وجود ریزگرد ها بر رشدو نمو جنین به ویژه بر مغز و ریه جنین تاثیر گذار است .

  یاری  افزود:  به زنان باردا توصیه می شود که در معرض گرد و غبار قرار نگیرند و در صورت لزوم  که می خواهند بیرون از خانه بروند  از ماسک باید استفاده کنند ولی توصیه اکیدی که به این بانوان این است تا حد المکان از منزل خارج نشوند و در معرض ریزگردها قرار نگیرند.

  وی با اشاره به اینکه مهمترین چیز که بر آلاینده ها تاثیر گذار است فضای سبز است، خاطر نشان کرد: تحقیقات متعدد نشان داده که فصای سبز با رشد جنین رابطه خوبی دارد و مادرانی که فصای سبز در محیط زندگی خود دارند جنین این افراد  رشد بهتری خواهند داشت.

  وی عنوان کرد: علاوه بر زنان باردار، ما به بیماران قلبی عروقی، افرادی که فشارخون بالای دارند وهمچنین افرادی که مشکل آسم، بیماری تنفسی توصیه می کنیم که در معرض ریزگردها قرار نگیرند.

انتهای پیام/د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین