امروز: چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۵
کارشناس مذهبی:

کارشناس مذهبی گفت: مهم‌ترین پایه‌های اسلام همان توحید و خدامحوری است و سبک زندگی اسلامی بر اساس اعتقاد خدامحوری است.

کد خبر: ۷۶۵۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۶

روح‌الله نعمتی، کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با آساره خبر با بیان اینکه سبک زندگی تعاریف بسیاری دارد، گفت: سبک زندگی از شیوه و مدل زندگی که بر اساس عقاید انسان و زمینه عرفی که در جامعه وجود داشته باشد، شکل می‌گیرد. 

وی بابیان اینکه سبک زندگی ایرانی اسلامی بر اساس عقاید اسلامی است، افزود: مهم‌ترین پایه‌های اسلام همان توحید و خدامحوری است درحالی‌که پایه‌های اندیشه غرب انسان است که شامل سکولاریسم و اومانیسم می‌شود. 

این کارشناس مذهبی بیان کرد: سبک زندگی ایرانی اسلامی بر مبنای دین و شامل برنامه‌های کوتاه‌مدت و درازمدتی ازجمله خوردن و آشامیدن تا عبادت است درحالی‌که سبک زندگی غربی انسان‌محور است. 

وی عنوان کرد: سبک زندگی اسلامی بر اساس اعتقاد خدامحوری در آموزه‌های دینی برای تمام مسائل زندگی آموزه قرار داده که خیلی از افراد برای این آموزه‌ها دلایل علمی و فلسفی قرار می‌دهند ولی مهم  برای خدا بودن آموزه‌ها است حتی اگر عقل من آن‌ها را نپذیرد  درحالی‌که غربی‌ها تا وقتی‌که به تجربه نرسند عمل نمی‌کنند. 

نعمتی گفت: اصل سبک زندگی اسلامی اطاعت‌پذیری از ولی  معصوم است ولی در زندگی غربی بر مبنای انسان است و انسان نیز به دنبال لذت است، پس هر آنچه لذت را در پی دارد، انجام می‌دهد. 

  وی با اشاره به اینکه سبک زندگی دامنه گسترده‌ای دارد، عنوان کرد: تغذیه، پوشش، روش زندگی، همسرداری، ارتباط با فرزند و همسر و تعامل مردم  سبک زندگی است که در دین ما برای همه این دامنه آموزه‌های دینی وجود دارد  پس می‌توان سبک زندگی اسلامی را پیش گرفت و چون دامنه سبک زندگی اسلامی گسترده است و مصادیق آن گوناگون است با توجه به این مصادیق رشد و پیشرفت را در پی دارد. 

وی در جواب این سؤال که چرا می‌گوییم سبک زندگی ایرانی اسلامی گسترده است، تصریح کرد:  در دین اسلام هر امری که اتفاق بیفتد برای رسیدن به رشد تعالی است و رسیدن به خدا کمال و سعادت و هدف اخروی است و دررسیدن به این هدف اخروی، دنیا یک مزرعه است پس دنیا، تغذیه و پوشش و عبادت ما مهم است. 

این کارشناس مذهبی بیان کرد: دید سکولاریسم در دین ما بی‌اساس است چراکه برای رسیدن به کمال و سعادت باید تلاش شود.  وی افزود: دشمن از جهات مختلفی به سبک زندگی ما ورود پیداکرده مثلاً درزمینهٔ تغذیه ما از سبک زندگی ایرانی اسلامی بسیار دور شده‌ایم و این نشان می‌دهد که دشمن به‌خوبی بر ما نفوذ پیداکرده چراکه دشمن زمانی که به گرم بودن طبع ایرانیان پی برد وارد عمل شد و سبب شد که فست فود ها جایگزین غذاهای گرم و سنت‌های غذایی درست ما شده‌اند در حالی که در دین به مصلح در غذا تأکید فراوان شده است. 

نعمتی عنوان کرد: در تغذیه  نحوه ذبح مهم است چراکه سبب حرام یا حلال شدن گوشت می‌شود، یا خوردن گوشت زیاد توصیه نمی‌شود چراکه سبب قصی القلب شدن فرد و دوری از خدا  می‌شود  و حتی خیلی از مشکلات زناشویی به خاطر الگو گیری‌های غلط ما از غرب است، پس تمام آموزه‌های دینی برای رشد و متعالی کردن روح است پس باید به دنبال انجام چیزی باشیم که ما را به کمال برساند و هر یک از آموزه‌های دینی هرچند کوچک تأثیرگذار است. 

وی گفت: متأسفانه درزمینهٔ تغذیه، پوشش و حتی معماری ساختمان‌های خود در کشور و  استان سبک زندگی ایرانی اسلامی را پیش نگرفته‌ایم.  این کارشناس مذهبی عنوان کرد: معماری گذشته ما سبک رندگی دینی اسلامی را پیش‌گرفته بود و از اتاق‌های اندرونی و بیرونی تشکیل‌شده بود و همین سبب می‌شد که برخی مهمان‌ها به حریم کامل خانه راه پیدا نکنند درحالی‌که معماری امروزه ما به سبک غربی‌ها است و هر مهمانی به‌کل  حریم خانه وارد می‌شود. 

وی تصریح کرد: خوشبختانه در برخی از مسائل نیز هنوز سبک زندگی ایرانی اسلامی رواج دارد، مهم‌ترین آن تعاملات اجتماعی است چراکه دشمن در این زمینه دیرتر تأثیر می‌گذارد، محبت، عزاداری‌ها، انفاق و کارهای عام‌المنفعه و صدقات جاریه نیز که در کشور و استان خود شاهد آن هستیم هنوز بر پایه سبک زندگی اسلامی و ایرانی هستند. 

نعمتی عنوان کرد: سبک زندگی ایرانی اسلامی در برخی مسائل وجود ندارد و در برخی مسائل وجود دارد و حالت سومی نیز در کشور وجود دارد و آن تلفیق سبک زندگی ایرانی اسلامی با سبک زندگی غربی است. 

 وی تصریح کرد: این اعتقاد برخی افراد که دل باید پاک باشد بقیه کارها بی‌معنی است یا اینکه ما به خدا اعتقادداریم اما واجب و مستحبات دین را انجام نمی‌دهیم این نمونه افراد که خود بحث سکولاریسم است زاییده تفکر غربی‌ها است که در کشور ما رواج دارد. 

این کارشناس مذهبی گفت: گاه حتی رسانه ملی ما ناخواسته در برخی برنامه‌ها سبک سکولاریسم را به نمایش می‌گذارد مثلاً در شب‌های قدر دوربین رسانه ملی فردی بدحجاب را نشان می‌دهد که در حال دعا و عبادت است اگرچه کاملاً بدون منظور بوده ولی تأثیراتی منفی را در پی دارد.

انتهای پیام/ د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین