امروز: یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۶
ناهید فاتحی کرجو

آساره خبر: تشبیه افسانه ی ساری گلین ترک ها با سمیه ی کردستان تشبیه دو اسطوره است که در مقابل ظلم و جهالت مردانه قد علم کرده بودند و از حیثیت شان دفاع کردند تا برای ما درسی آموزنده باشد.

کد خبر: ۶۸۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۲

به گزارش آساره خبر به نقل از طنین یاس، کوه های سر به فلک کشیده ی کردستان تنها گواهانی است بر مظلومیت مردمی مسلمان و شریف و نجیب که در همیشه ی تاریخ مرزدارانی غیور بوده و غیرت و حمیت ایرانی ، اسلامی از آنان مردان و زنان مقاوم و با استقامت ساخته است .

فداکاری و اخلاص و ایثار شیر زنان کردستانی در دفع شر گروهک های ملحدو چیره خوار برای همیشه در حافظه ی تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی باقی خواهد ماند و برگ زرینی است از حب وطن و اسلام خواهی غیور مردان و شیر زنان این دیار ، آنچه از دنیاست فانی و هر آنچه برای خدا تقدیم می شود باقی و ابدی است و این شهدا زنده هستند و در پیش خدای تبارک و تعالی « عند ربهم یرزقون » اند .

از دیار کردستان می توان شهید ناهید فاتحی کرجو را نام برد که توسط کومله در سن 16 سالگی ربوده شد و تحت سخت ترین شکنجه ها قرار گرفت از شهید ناهید جز نیکی و زیبایی هیچ نمی گویند آری او را می توان شبیه افسانه ای از دیار ترک ها دانست افسانه ای به نام ساری گلین که افسانه ای تاریخی از دیار ترک هاست دختری زیبا و پاکدامن که توسط خان ربوده می شود اما برای نجات و حفظ همه ی داشته های معنوی خود حاضر نمی شود تن به ظلم دهد که شرط رهائیش از دست خان تن سپاری است اما نپذیرفت و حفظ حیثیتش را به جانش تاخت و خود را به رودخانه ای سپرد و آهنگ آن تمنا برای مبارزه و آزادی خورشید است آری ناهید هم که شرط آزادیش ناسزا گفتن به امام بود قهرمانانه و مردانه ایستاد و حاضر نشد هویت و حیثیت دینی خود را با جانش تاخت زند و نهایتاٌ توسط کومله زنده به گور شد .

حیات اسلام با نام زنانی گره خورده است که تأثیر بسزایی در پیش برد اهداف دین اسلام داشته اند و با بینش سیاسی و اجتماعی  عمیق خود صحنه های زیبایی را خلق نمودند که نمونه ی این زنان می توان به سمیه اولین زن شهید صدر اسلام و ناهید فاتحی کرجو اولین شهید زن کردستان ایران اشاره کرد این دو زن مسلمان حماسه ها آفریدند  که شباهت هایی در نحوه ی زندگی و شهادت آنان وجود دارد .

شهید فاتحی در سال 1344 در خانواده ای متدین در شهر سنندج متولد شد تا سوم راهنمایی تحصیل نمود و در زمستان 1360 توسط عناصر خود فروخته و وابسته به استکبار جهانی ربوده شد .ایشان در زیر سخت ترین شکنجه ها مقاومت کرد و چون کوهی استوار تن به خفت و خواری نداد ، ضد انقلاب شرط آزادیش را توهین به حضرت امام (ره) قرار داده بودند اما ایشان شاگرد مکتب رسول الله هیچ وقت تن به این کار نداد تا اینکه خفاش صفتان در شبی سخت و ظلمانی این شهیده ی گرانقدر را زنده به گور کردند .

ضد انقلاب به مردم روستای هشمیز وانمود کردند که ایشان را آزاد کرده اند اما بعد ها معلوم شد که ایشان را به بدترین وضعیت به شهادت رساندند .

مادر شهیده پیکر مطهر ایشان را پس از مدتها تفحص پیدا و آن را به گلزار شهدای بهشت زهرا ی تهران منتقل نمودند .

آری کردستان حکایت های تلخ و شیرینی را در حافظه دارد این خاک مطهر و مقدس از سیل خون هایی است که جز برای اسلام بر زمینش ریخته نشد و قلل سر به فلک کشیده ی آن نظاره گر شهادت مظلومانی بوده اند که از تبار آسیه و هابیل بود ه اند .

در استان کردستان شیر زنانی همچون سمیه داشتیم که با صبر و شکیبایی در مقابل شکنجه جاهلان و کافران زمان چیزی جز « الله اکبر و لا اله الا الله » نگفتند ، بله شهید ناهید فاتحی کرجو هم مصداق سمیه ی کردستان و افسانه ی ساری گلین ترک ها بود که برای دفاع از آرمان ها و اصول متعالی اسلامی شهادت را برگزید .

تشبیه ساری گلین با سمیه ی کردستان تشبیه دو اسطوره است که در مقابل ظلم و جهالت مردانه قد علم کرده بودند  و از حیثیت شان دفاع کردند تا برای ما درسی آموزنده باشد و درود بر دلیر کردستانی هایی که مرگ را بر زندگی ذلت بار ترجیح دادند و درود بر شهدای مظلوم کردستان مانند شهدای نمکی و قادرزاده ی بانه و بارنامه ی مریوان و بیاتیان بیجار و هزاران شهیدی که خونشان را برای عزت و سر بلندی این نظام در سنگر دفاع از شرف  این مرز و بوم آمیخته کردند .

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین