امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۷

امروز زنان و دختران لرستان به یاد اسارت حضرت زینب (س)با پای برهنه و نقابی بر صورت به عزا داری پرداختند.

کد خبر: ۶۵۲۵
تاریخ انتشار: جمعه ۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۲

به گزارش آساره خبر،لرستان نیز مانند دیگر استان های کشور این روزها غرق عزای امام حسین (ع) است که برپای مراسم عزای امام حسین (ع) به شکل‌های مختلف سنتی آیینی همچون گل‌مال، نواختن ساز و دهل(چمرانه)،تعزیه‌خوانی، چهل منبر و روضه برگزار می‌شود.

   چهل منبر یکی از آیین‌های عزاداری  در برخی از استان های ایران است که به‌عنوان یک اثر معنوی در فهرست آثار ملی کشور نیز ثبت شده است.

  ناظم الاسلام کرمانی دربارهٔ این رسم نوشته: «در آغاز، این رسم منحصر بود به همان منبری که در دههٔ عاشورا روضه می‌خواندند، بعد هر جا منبری می‌گذاشتند تا مردم رویش شمع روشن کنند.»

 

    زنان و دختران خرم‌آبادی در روز تاسوعای حسینی با پای برهنه و صورت پوشیده چادر عزای اهل بیت عصمت و طهارت بر تن کرده، شمع‌های حزن و اندوه را در این شهر روشن می‌کنند.    چهل منبر در شب تاسوعا از اول صبح تا  چند ساعت قبل از اذان مغرب در محلات قدیمی خرم آباد مانند باغ دختران ،زید ابن علی و شمشیر آباد  برگزار می‌شود که میزبان این آیین خانه‌هایی است  که در طی سال گذشته مراسم روضه برپا کرده اند منبری را در جلوی خانه قرار داده  و حاجتمندان با ۴۰ شمع و ۴۰ دانه خرما از ۴۰  منبر می‌گذرند،  که در هر منبر شمعی روشن کرده و دانه‌ای خرما بر آن می‌گذارند.

 

    در این آیین که به زنان اختصاص دارد علاوه بر پوشاندن صورت‌هایشان به تکرار نام خدا و روشن کردن شمع به یاد کشتگان کربلامی‌پردازند.    این مراسم را زنان خرم‌آبادی به یاد اسارت حضرت زینب (س)، با پای برهنه و با نقابی بر صورت انجام می دهند.

    مراسم سوگواری چهل منبر با سکوتی مطلق برگزار می شود و حاجت مندان با زمزمه دعاها و حاجات خویش، م‍س‍ی‍ر ح‍رک‍ت‌ ر‌ا ‌اد‌ام‍ه‌ م‍‍ی‌‌د‌ه‍ن‍د.  زنان خرم آبادی اعتقاد دارند پس از برگزاری آیین چهل منبر دعاهایشان برآورده می شود و سال بعد نیز به منظور سپاس  گذاری از خداوند متعال در مراسم چهل منبر شرکت و نذر خویش را ادا می کنند.

    حجت الاسلام محمد جواد عباس زاده، معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه لرستان در خصوص این سنت دیرینه مردم خرم‌آباد ضمن تسلیت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند، این کار خلاف شرعی است، زیرا مردم ادعا دارند که به یاد اسارت چهل منزل اهل بیت (ع) از کوفه تا شام این مراسم برگزار می‌شود.

  حجت الاسلام محمدجواد عباس‌زاده اظهار داشت: این مراسم سنتی در خرم‌آباد از امامزاده زیدبن‌علی (ع) خرم‌آباد به سمت ساحلی شروع می‌شود.  وی افزود: 99درصد شرکت کننده در این مراسم بانوان هستند و هر نفر به یاد اسارت اهل بیت چهل شمع را روشن می‌کند.

  این مسئول با بیان اینکه چون بدون کفش و پای برهنه این کار را انجام می‌دهند، باید مواظب باشند، افزود: این برنامه مختص به خرم‌آباد است و باید ساماندهی شود.

  حجت اسلام سعید مهدوی امین نیز در این باره اظهار داشت:  هر استان آیین های خاص و قابل احترامی دارد  و باید در حفظ این آیین بکوشیم.  وی در رابطه با آیین چهل منبر گفت: مقام معظم رهبری نیز بر این امر که هر استان با اداب و رسوم خاص خود مراسم عزای امام حسین (ع) را برگزار کند تاکید داشته است.  وی عنوان کرد: برگزاری آیین چهل منبر نیز مشکلی ندارد ولی بهتر است به عنوان مثال در ریختن شمع و نذر در آتش و یا رفتن با پای برهنه واینکه فقط بانوان حضور داشته باشند، ساماندهی شود .

  آیین چهل منبر بروجرد  در بخش‌های دیگری از لرستان از جمله بروجرد و دیگر شهرهای استان این رسم شکلی دیگر دارد، در رسم «چهل منبر» که در خرم‌آباد تنها توسط زنان و دختران جوان انجام می‌پذیرد در بروجرد تنها به زنان اختصاص نداشته و مردان نیز در آن مشارکت می‌کنند.  در غروب تاسوعا، بسیاری از مردم و به ویژه کسانی که در شب‌های قبل سقاخانه داشته‌اند، درهای خانه خود را به روی مردم باز می‌کنند و سینی بزرگی در ورودی خانه یا حیاط می‌گذارند و در آن به یادبود شهدای کربلا شمع روشن می‌کنند و با نوشیدنی و دیگر نذورات از میهمانان پذیرایی می‌کنند.

 

بسیاری از زنان و مردان با تهیه چهل شمع، با پای برهنه و بدون اینکه با کسی صحبت کنند، از این خانه به آن خانه رفته و شمع‌های خود را در چهل سقاخانه می‌گذارند.  با این کار ضمن عزاداری، حاجات و خواسته‌های خود را نیز یادآوری می‌کنند و از امام حسین و یارانش شفاعت می‌طلبند که این آئین به چهل منبر مشهور است.  این مراسم در برخی شهرهای لرستان از جمله خرم‌آباد و بروجرد برگزار می شود.

  بهزار پاکدل، رئیس کانون آیین های سنتی لرستان بیان کرد: در خرم آباد آیین "چهل منبر" و "چهل دختران" برگزار می شود که مشخص است این آیین ابتدا در بروجرد متداول بوده و با مهاجرت بروجردی ها به خرم آباد و سکونتشان در محله "چهل دختران" این آیین در خرم آباد هم مرسوم شده است.  وی افزود: بروجردی های ساکن در خرم آباد روز تاسوعا یک سینی درب خانه شان می گذاشتند و در آن چند شمع به نشان چراغ روضه روشن بود که نشانه این باشد در این خانه روضه امام حسین علیه السلام برپاست.

  پاکدل گفت:  اما رفته رفته هر کسی که از آنجا رد می شده است با نیت خودش یک شمع در آنجا روشن می کرده و در حال حاضر این آیین همانند بروجرد در خرم آباد نیز توسط دختران برگزار می شود.

  پاکدل از مرسوم شدن برخی آیین های جدید وارد شده به عزاداری مردم لرستان انتقاد می کند و می افزاید: تا ۷۰ سال قبل مردم لرستان با آئین سنتی خود عزاداری می کردند که متاسفانه به مرور برخی از آئین ها کمرنگ شده است

عکس و گزارش: کبری دریکوند

 انتهای پیام/ ک د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین