امروز: چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۳

مدیر واحد خواهران سازمان بسیج مداحان کشور با بیان اینکه اهمیت ندادن به مجالس روضه زنانه از برنامه های دشمن است، اظهار داشت:جلسات روضه زنانه بسیار ضعیف است و باید با بینش و آموزش آن را تقویت کرد.

کد خبر: ۳۴۰۷
تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۷

به گزارش آساره خبر به نقل از طنین یاس: فاطمه گنجی مدیر واحد خواهران سازمان بسیج مداحان،  در خصوص اهمیت هیأت های عزاداری خانگی زنانه، با بیان اینکه اهمیت ندادن به مجالس روضه زنانه برنامه سپاه دشمن است، اظهار داشت: جلسات روضه زنانه بسیار ضعیف است و باید با بینش و آموزش آن را تقویت کرد.

قدمت روضه های زنانه به دوران اولیه اسلام بر می گردد

وی ادامه داد: قدمت برگزاری روضه های زنانه به دوران اولیه اسلام بر می گردد آنجا که حضرت زهرا (س) هفته ای یکبار بر سر قبر حضرت حمزه می رفتند و گریه می کردند تا یاد جریان اُحد و رشادت های ایشان زنده بماند.

گنجی با تأکید بر اینکه زنان و مداحین اهل بیت (ع) با تأسی از حضرت زهرا (س) باید همت کنند و در تمامی محله ها و در تمام طول سال روضه اهل بیت (ع) را به گونه سالم، پربار و به دور از آفات روضه و هفتگی برپا کنند، تصریح کرد: زنان باید در این خصوص، پیش قدم شوند و مردان را نیز برای شرکت در  جلسات روضه ترقیب کنند.

نقش زنان در پرورش نسل عاشورایی

وی با بیان اینکه زنان، مدیران فرهنگی و عاطفی خانواده هستند، گفت: زنان می توانند در پرورش نسلی عاشورایی و مُحب اهل بیت (ع) موثرتر باشند.

مدیر واحد خواهران سازمان بسیج مداحان در خصوص اهمیت مداحی، ابراز داشت: برای افزایش محبت اهل بیت (ع) باید زیبا روضه بخوانیم، خداوند ایمان را محبوب و زیبا در دل ها قرار می دهد، ما نیز  باید اهل بیت (ع) را محبوب و زیبا معرفی کنیم، یک مداح کار خداوند را انجام می دهد، مداح، زیبایی ایمان و حقیقت زیبای امام حسین (ع) را توصیف می کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین آسیب های مراسم عزاداری، کم ارزش تلقی کردن مجالس روضه زنانه است، افزود: از آنجایی که زنان رقیق القلب هستند در بیان احساسات بر مردان برتری دارند، مردان بزرگ خدا، بسیار تهذیب نفس و مراقبه می کردند تا رقیق القلب و دارای لطافت روح شوند.

ادبیات ضعیف از آسیب های روضه های خانگی

گنجی، ادبیات ضعیف را یکی دیگر از آسیب های مداحی خصوصا روضه های خانگی  دانست و افزود: مؤمن اهل نطق، ادبیات و کلام است، مداح حتما باید اهل ادب، شعر و فن ادبیات باشد. آیت ا... بروجردی کل گلستان سعدی را حاشیه زده بودند از این رو گاهی ممکن است لازم باشد مداح برای درک اشعار حماسی شاهنامه فردوسی بخواند.

این مسئول بسیج مداحان بر لزوم  ادای کلمات از سوی مداحان به صورت صحیح و زیبا تأکید کرد و گفت: عدم توجه برخی از مداحان به این اصل مهم، باعث دافعه و  عدم جذب جوانان و دانشجویان  به هیئت ها می شود.

مجالس عزاداری و هیأت ها فرصتی برای بیان سبک زندگی اسلامی

گنجی یکی از مهم ترین آسیب های مداحی را صحبت نکردن در خصوص ولایت فقیه و اهمیت و ضرورت آن در جامعه اسلامی بیان کرد و اذعان داشت: ولایت فقیه استمرار خط ائمه اطهار(ع) است، باید توجه داشته باشیم که دین ما  از سیاست جدا نیست و پیروی از ولایت فقیه وظیفه هر مسلمان است.

مدیر واحد خواهران سازمان بسیج مداحان، عزاداری و بیان مباحث دینی را بدون بدعت و غلو  از ملزومات روضه خوانی دانست و اظهار داشت، شرایط کنونی جامعه می طلبد در مداحی ها مسائل فرهنگی مدنظر باشد و بیشتر فرهنگ ایران اسلامی را ترویج کنیم.

وی در پایان با استناد به سخنان مقام معظم رهبری، خاطر نشان کرد: باید مجالس عزاداری و هیأت ها را فرصتی برای بیان سبک زندگی اسلای بدانیم.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین