امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۱

-معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آب موضوع حاد کشور است و سازمان حفاظت محیط زیست دراین باره نه تحت فشار قومیتی و نه از سر تهدید نظر می دهد.

کد خبر: ۲۹۳۰
تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۳

به  گزارش آساره خبر به نقل از  ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیس، معصومه ابتکار در صفحه فیس بوک خود نوشت: به جای دعوای منطقه ای برویم با مردم، کشاورزان و صنایع، جنبش اجتماعی برای آموزش، اطلاع رسانی و تغییر نگرش مردم برای اصلاح الگوی مصرف راه اندازیم و در آن مطالبه ما صرفه جویی در آب باشد.

وی ضمن تشکر از دوستداران و دلسوزان محیط زیست افزود: از همه دوستان تشکر می کنم چه اکثریتی که همیشه پر انرژی، چه آنهایی که کم انرژی و گاهی فقط منفی هستند، خوشحالم که با وجود گرفتاری بی اندازه توانستم ارتباط را حفظ کنم، مدتی است تنش آبی سبب نگرانی بسیاری شده، شعارهای نجات ارومیه، نجات کارون، زاینده رود من کو، نجات هامون و موارد دیگر همه نشان از حساسیت ارزشمند شما نسبت به این معضل دارد.

ابتکار ادامه داد: لازم است چند نکته را در مورد آب بگویم چون موضوع حاد کشور ما است، اول اینکه اختیار و مسوولیت امور توزیع و تخصیص آب در کشور مربوط به وزارت نیرو است، شورای عالی آب هم به طور منظم تشکیل جلسه می دهد و با حضور کارشناسان و کار کارشناسی موارد بررسی می شود و امکانی برای پنهان کاری و یا انکار واقعیت ها وجود ندارد، دوم اینکه مشکلات مربوط به امروز و دیروز نیست، قومی و احساسی هم نیست و سوم اینکه تامین آب شرب سالم برای هر شهری یک اولویت است.

وی گفت: مطلب دیگر اینکه هیچ جای ایران آب را درست مصرف نمی کنیم و این رویه باید همه جا تغییر کند ، کشاورزی که 93 درصد آب کشور را مصرف می کند، باید تا 30 درصد کاهش یابد در بخش صنعت و شهری هم وضعیت به همین روال است و باید مصرف کاهش یابد.

ابتکار افزود: این موضوع اختصاص به یک جا ندارد، کشاورزان کرمان، شیراز، اردبیل، ارومیه و جاهای دیگر باید الگوی کشت و آبیاری خود را تغییر دهند، در حوزه کارون هم همینطور است، در حوزه استان چهار محال و اصفهان هم وضع فرقی نمی کند همه باید بدانند ادامه این روند و سیاست های گذشته انتقال آب بین حوضه های دیگر جوابگو نیست باید الگوی مصرف تغییر کند و این یک همت ملی طلب می کند.

وی ادامه داد: در میان دانشگاهیان، جوانان، شبکه های اجتماعی مجازی و غیرمجازی این موضوع که چه باید کرد که حقابه رود خانه ها، تالاب ها و آبخوان ها و خلاصه طبیعت زنده شود، ارومیه، زاینده رود، بختگان، پریشان و هامون زنده شوند، کارون، سفید رود، کشف رود و ده ها رود دیگر حفاظت شوند؟ راه افتاده است.

ابتکار افزود: اینکه عده ای بیایند اینجا از من هر روز مطالبه کنند، سوال کنند، عصبانی و احساسی شوند یک روش است، یک روش هم این است که بگوییم ما هر کدام چه می توانیم انجام دهیم تا ایران از این شرایط نجات یابد.

وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نه تحت فشار قومیتی و نه از سر تهدید نظر می دهد، دوستانی که نگران کارون هستند بدانند که صدها برابر آنچه نگرانند که برای شرب مردم یک شهر آب برود، قرار است برای طرح های جدید کشاورزی مردم خوزستان از کارون برداشت شود، همه کارشناسان می دانند که آسیب به کارون از طرح های استان و الگوی مصرف آب کشاورزی آن بخش نشات می گیرد و آلودگی کارون ناشی از فعالیت های شهری استان خوزستان است پس به جای دعوای منطقه ای برویم با مردم، کشاورزان و صنایع جنبش اجتماعی برای آموزش، اطلاع رسانی و تغییر نگرش مردم برای اصلاح الگوی مصرف راه اندازیم و مطالبه ما صرفه جویی در آب باشد.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: یا در مورد دوستانی که نگران چهارمحال و بختیاری و یا آنهایی که نگران زاینده رود هستند بدانند هیچ منبعی برای نجات طبیعت منطقه غیر از صرفه جویی و کاهش جدی مصرف آب وجود ندارد، زمان هیاهو برای هیچ، گذشته است.

وی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید همه مردم ایران را یکسان دیده و بنا ندارد حق هیچ استان یا منطقه ای را نا دیده بگیرد برای همین مهم، تصمیمات شفاف و با حضور همه کارشناسان واستان ها صورت می گیرد، اولویت در همه کشور اصلاح روش آبیاری، کاشت محصولات کم آب بر، کاهش مصرف آب و بازگشت آب به دریاچه ها و تالاب ها و رودخانه ها است.


 

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین