امروز: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۲
اختصاصی/ عزاداری در لرستان

مردم لرستان در سوگواری عزیزان؛ خانواده و عزاداری های مذهبی خصوصاً روز عاشورا؛ خود را به گِل آغشته می نمایند. 

کد خبر: ۱۲۷۷
تاریخ انتشار: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۵

به گزارش آساره خبر،گِل مالی در گویش لری خَرِّه گیری است و خَرِّه یعنی گِل. مردم در شب عاشورا حوضچه ای از گِل تمیز و معطر که با گلاب و خاک پاک (خاکی که از بیابان های اطراف می آورند و آن را الک می کنند و بعد به گِل تبدیل می کنند) تهیه می کنند و در کنار آن چوب و هیزم زیادی برای درست کردن آتش درست می کنند.

گِل مالی در لرستان

 

اغلب مردم نماز صبح را در کنار آن حوضچه به جا می آورند. گِل مالی در لرستان از رسوم سنتی و قدیمی در بین مردم است؛ به نوعی عزاداری روز عاشورا همیشه با گِل مالی همراه می باشد.

بهزاد پاکدل ؛رییس انجمن آیین سنتی لرستان گِل مالی در گذشته را این گونه تشریح می کند:گِل مالی در گذشته به شکل امروزی نبوده است،دررسوم مردم لرستان ،گِل همان اوج عزاست.

گِل مالی در لرستان

امروزه حوضی از گِل آماده می کنند و در آن می غلتند؛ درختان را می برند و آتش می سازند ولی آیین و فلسفه این آتش را نمی دانند. این آتش در گذشته هم وجود داشته و گذشتگان در صبح عاشورا آتش روشن می کرده اند ولی هیچ گاه خود را داخل گل غلت نمی داده اند.

امروزه گمان می رود که آتش را برای خشک کردن گل روی بدن درست می کنند و هیچ کس با آیین آن آشنا نیست.

گِل مالی در لرستان

پاکدل  اشاره می کند:این آتش، آتشی برای عبور سیاوش بوده، چرا که آیین عزاداری ما لرستانی ها نشات گرفته ازداستان سیاوش بوده است؛ چراکه سیاوش خیانت کرده بود و باید از داخل آتش عبور می کرد.

این آیین ها به طوری برگرفته از آیین سیاوشون است که برای سیاوش و دیگر پهلوانان انجام می شده ولی به حرمت امام حسین(ع) تمام این آیین ها فقط برای امام حسین(ع) و شهدای کربلا صورت می گیرد.  

گِل مالی در لرستان

وی می گوید:مردم  در عزای عزیزانشان سیاه می پوشیدندولی امروزه  فقط برای امام حسین(ع)  این عمل را انجام می دهند.خیلی از آیین های ما قدمت  چند هزار ساله دارند که با آمدن اسلام رنگ و بوی اسلامی به خود گرفتند. روشن کردن آتش در روز عاشورا هم از گذشته باقی ماند ولی متاسفانه مردم فلسفه و آیین آن را فراموش کردند.

 

خبرنگار: سیده راضیه رازانی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین